10 okul arasında birinci oldular

4 hafta önce Eğitim Güncel Video
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Sosyal Bilimler Lisesi’nden öğretmen Emine Yıldız’ın rehberliğindeki 10 öğrencilik bir ekip, “It’s Not As You Know-Bildiğin Gibi Değil” isimli e-Twining Projesi kapsamında logo ve afiş kategorisinde birinci oldu.

Günümüzün küreselleşen dünyasında artık çevremizden haber almak, bilgiye ulaşmak yalnızca bir adım uzağımızda olan akıllı cihazlar ile kolaylaştırılıyor. Bu kolaylıkla birlikte gün içerisinde sosyal medya, web siteleri gibi platformlar üzerinden onlarca bilgiye hiç zorlanmadan ulaşabiliyoruz. Ülkemizin ve dünyanın gündeminde neler olduğuna, son dakika haberlerine, yıllar öncesinin gazetelerine ve kitaplarına evimizden hatta oturduğumuz koltuktan kalkmadan erişim sağlayabiliyoruz. Aradığımız bir ürünü internetten rahatlıkla bulabiliyor hatta bize sunulan reklamlar sayesinde daha farklı ürünleri görebiliyoruz. Aynı reklamlar bize yeni çıkan bir ürünün haberini verirken bazen de yaz için lüks bir tatil planını da listeye eklememize neden olabiliyor. Bazen yararlı olabildikleri gibi bazen ise bilgisizliğimizi, masumluğumuzu hedef alarak bizler için fazlası ile zararlı olabiliyorlar.

Reklam şirketleri, renklerin insanlar üzerindeki etkisinden yararlanarak reklamlarında pazarladıkları ürüne göre bu renkleri ağırlıklı kullanıyor ve bizlerin ilgisini çekmeye çalışıyor. Renklerin bu etkisini şirketler logolarında ve afişlerinde de fazlası ile kullanıyor. Sosyal medyanın yaygınlaşması ve insanların internette, televizyon ekranının önünden daha fazla vakit geçirmeleri üzerine şirketler çevrimiçi pazarlama olarak adlandırdığımız yeni bir sisteme geçtiler. Eskinin duvar afişleri yerlerini sosyal medyanın sayfaları arasında buldu. Tabii ki eskisinden çok daha tehlikeli bir biçimde…

PROJEYE 10 OKULDAN 55 ÖĞRENCİ KATILIYOR

Çanakkaleli öğrenciler tarafından e-Twining etkinliği kapsamında yürütülen “It’s Not As You Know- Bildiğin Gibi Değil” adlı proje, gelişen teknoloji dünyasına ayak uydurmak için işitsel ve yazılı medya haberlerinden yola çıkarak, medya ve bilgi okuryazarlığına hakim olabilmek amacıyla ortak yürütülen bir çalışmadır. Yaş aralığı 11 ile 18 olan ve 10 okuldan katılan 55 öğrenci ile mart ayından itibaren birlikte yürütülen bu çalışmada medya okuryazarlığı becerisi temel alınmış olup, doğru içerik sorgulama ve yorumlamayı; reklamların, afiş ve logoların aslında sanıldığı kadar masum olmadığını; ürünleri pazarlarken renklerin, seslerin, şekil ve objelerin insanlar üzerinde farklı etkiler yaratabileceğine odaklanıldı. Çanakkale Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri de öğretmenleri Emine Yıldız’ın eşliğinde 10 öğrencilik bir ekiple projeye katıldı. Öğrenciler, proje süresince web2 araçlarını kullanarak logo ve afiş tasarlamayı, reklam filmi hazırlamayı öğrendi.

ÇANAKKALELİ ÖĞRENCİLERİN ÇALIŞMALARI BİRİNCİ OLDU

E- Twining ekibi arasında yapılan seçimde ise Çanakkale Sosyal Bilimler Lisesi’nin logosu ve afişi birinci geldi. Mart ayında başlayan “It’s Not As You Know – Bildiğin Gibi Değil” adlı proje, haziran ayında sonlanacak.

Katılan öğrencilerin interneti doğru kullanmalarının, doğru habere erişimlerinin, çok yönlü araştırma yapma becerisi kazanmalarının, bilgi ve medya okuryazarlığı yetkinliğini arttırmalarının, ekip çalışması yapabilme becerisi kazanmalarının yanı sıra proje kapsamında web2 araçlarını kullanarak logo ve afiş tasarlamayı ve reklam filmi hazırlamayı öğrenmesi hedeflendi.

Ş. Ezgi Tuncel


Bu haber 25/05/2021, Salı günü yayınlandı, 294 defa görüntülendi
*