Turizmde tehlike sinyalleri

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Ramada Kazdağları Termal Otel Yönetim Kurulu Başkanı Av. Mehmet Öngen turizm sektörüne pandeminin etkilerini değerlendirerek; “Türkiye olarak, uluslararası arenada tek rekabet üstünlüğümüzün olduğu sektörü adeta kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldık.” dedi.

Öngen’in açıklaması şu şekilde; “ Türkiye’nin döviz girdisi olarak en önemli sektörlerin başında gelen Turizm sektörü, 2019 yılında yaptığı ataktan sonra 2020 ve takip eden yıllarda ciddi bir beklentiye girmişti. Hedef, yıllık 50 milyar dolar döviz geliri ve 50 milyon yabancı turistti. Ancak 2020’de Dünyayı etkisi alan salgın nedeniyle, bütün planlamalar ve bütçelemeler doğal olarak hedefinden saptı. Türkiye olarak, uluslararası arenada tek rekabet üstünlüğümüzün olduğu sektörü adeta kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldık.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un sezon başında bu yıl Türkiye’ye 30 milyon turist geleceğini söylemişti. Ancak, gelen turist sayısı yılın ilk çeyreğinde yüzde elliden fazla düşmüş durumda!

2021 yılı için, Almanya, İngiltere ve Fransa, artan vakalardan dolayı Türkiye’yi “yüksek riskli ülke kategorisine” aldı. Aynı şekilde Rusya, nisan ayı başında charter uçuşlarının 1 Haziran’a kadar durdurduğunu açıkladı. Kültür ve Turizm Bakanı ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın bu ülkeyi ziyaret etmelerine rağmen bu kısıtlamayı kaldırmadılar. Üstüne üstlük Rusya, ülke vatandaşlarını Türkiye yerine Mısır’a yönlendirmeye devam ediyor…

“Türkiye, aşılamada dünyada en geride kalan ülkelerden biri oldu”

Sektörde yaşanan bu ciddi tehlikenin tek nedeni, ülkemizde aşılamanın bitirilememiş olmasıdır! Sene başından itibaren aşılama ile ilgili olarak bir dizi belirsizlikler yaşandı. Yaşanmaya da devam ediyor…. Sağlık Bakanının yaptığı bütün açıklamalara karşın, yaşanan tek gerçek var: Türkiye, aşılamada dünyada en geride kalan ülkelerden biri oldu. Eğer aşılama bitirilemezse, yabancı turistler ülkemize gelmeyecekler. Bu da, sektör için bir felakete yol açacaktır!

Nitekim, UEFA Şampiyonlar Ligi Finali ile Formula1 Türkiye Grand Prix’i bu yüzden Türkiye’den alındı. Bu yüzden de çok ciddi kayıplara uğradık. Sektördeki en önemli rakiplerimizden Yunanistan 17 Mayıs itibarıyla Turizm sezonunu açtı ve aynı zamanda aralıksız olarak turizm diplomasisini sürdürüyor. Bu vakitten sonra yapılacak tek şey, aşılamayı süratle bitirmek ve uluslararası arenada yabancı turistlere karşı net bir sağlık güvencesini vermektir.

 “Rekabet üstünlüğümüzü kaybetmeyelim…!”

Öte yandan yurt içinde sektörde borçlanma ertelenmeli, yürürlüğe konulan icra ve haciz işlemleri geçici bir süreliğine durdurulmalıdır. Yüzlerce turistik işletmenin alacaklı bankaların mülkiyetine geçtiği, herkesin bildiği acı bir gerçek olarak karşımızda duruyor.

İhracatta ülkemizin lokomotifi olan Turizm sektörü, ciddi destek paketlerini bekliyor ve bunu da sonuna kadar hak ediyor. Aksi durum, milyonlarca çalışanı ve yatırımcıyı son derece olumsuz olarak etkileyecek. Bunun faturası da, nihai olarak ekonomik ve sosyal anlamda tüm ülkemize çıkacak. Global ölçekteki en büyük rekabet üstünlüğümüzü kaybetmeyelim!”

Haber Merkezi

 


Bu haber 24/05/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 309 defa görüntülendi
*