Atikhisar’dan güzel haber var

2 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale, geride bıraktığımız aylarda kuraklık riski ile karşı karşıya kalmıştı. Barajların doluluk oranları bir hayli azalmış ve Çanakkaleliler neredeyse yağmur duasına çıkmışlardı. Çanakkale’nin tek içme suyu kaynağı olan ve kent için hayati önem taşıyan Atikhisar Barajı’nın son yağışlarla birlikte doluluk oranı sevinç yarattı. Baraj tam anlamıyla doldu.

Çanakkale’nin tek içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı’nda doluluk oranı ciddi anlamda düşmüş ve Bayramiç Barajı ile birlikte, Atikhisar’da tehlike çanları çalmaya başlamıştı. Baraj havzasında meydana gelen kuruluk, zeminde çatlaklara neden olmuş eve gözler yağmurlara çevrilmişti. Kış aylarında Çanakkale yağmurlar ve kar yağışı ile birlikte nefes almış barajın doluluk oranı ise kademe kademe artmıştı.

Geçtiğimiz günlerde meydana gelen son yağışlar ve fırtına ile, barajın doluluk oranı tam anlamıyla “Oh” dedirtti.

Edinilen bilgiye göre, barajdaki su miktarı 51 milyon 705 metreküp oldu. Doluluk oranı ise yüzde 99,5’e ulaştı. Tam anlamıyla dolan barajdan tarımsal sulama için su verileceği de belirtildi. Çanakkale, kuraklık tehlikesini en azından önümüzdeki dönemler için rafa kaldırdı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 24/05/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 240 defa görüntülendi
*