Meclis İsrail’e ortak tepki verdi

3 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Belediyesi’nin, Mayıs ayı meclis toplantısında, CHP, AK Parti, İYİ Parti ve MHP Grup Başkanvekillerinin imzalarının yer aldığı ortak bir metinle, İsrail kınandı. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan tarafından okunan metinde, “Artık İsrail’e karşı net, etkili bir tavır alınması şarttır” ifadesi kullanıldı.

Çanakkale Belediyesi Başkanı Ülgür Gökhan, Belediye Meclisi üyeleri adına, geçtiğimiz gün gerçekleşen Mayıs ayı meclis toplantısında, İsrail’in Filistin’e uyguladığı orantısız şiddet ile ilgili bir metin okudu. Tüm grup başkanvekillerinin imzasının yer aldığı ortak metinde, İsrail kınandı ve net, etkili bir tavır alınması gerektiği ifade edildi.

Belediye Başkanı Gökhan tarafından okunan metinde, “Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa ve çevresinde İsrail’in arife günü başlattığı, çocuklar ve kadınlar dahil çok sayıda, masum Filistinlinin yaralanmasına ve hayatını kaybetmesine sebep olan menfur saldırıyı kınıyoruz.

Bayram günlerinde sürdürülen ve Gazze’ye yöneltilen saldırılar, çok vahim bir boyuta ulaşmıştır. Olaylar sonucunda yaralanan ve yaşamını yitiren, Filistinlilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. İsrail’in bu saldırıları, en kutsal hak olan yaşam hakkının ihlalidir. Filistinlilerin nesiller boyunca yaşadıkları topraklara el konulmasını hedefleyen bu saldırılar, orantısız güç kullanılarak, hukuk dışı bir oldu bitti yaratmaya yöneliktir.

İsrail’in bu gayri insani saldırılarını şiddetle kınıyor, Birleşmiş Milletler’in saldırıların durdurulması için uluslararası hukuk ve temel insan hakları hukuku çerçevesinde, yaptığı çağrıyı destekliyoruz. Kudüs ve Gazze’de son bir haftadır devam eden İsrail saldırıları, Birleşmiş Milletler kararlarına aykırı şekilde sürdürülen işgalin ve hukuk tanımazlığın geldiği son aşamayı, ibretle gözler önüne sermektedir.

Filistin topraklarında işlenen bu suçlardan dolayı, İsrail’in hesap vermesi, suçlarının sorumlularının tespit edilerek yargılanması ve cezalandırılması için uluslararası toplumun birlikte hareket etme zamanı gelmiştir.

Bu çerçevede, uluslararası ceza mahkemesinin ivedilikle harekete geçmesini talep ediyor, bu maksatla insana ve yaşam hakkına saygı duyan herkesi sorumluluk üstlenmeye çağırıyoruz. Artık İsrail’e karşı net, etkili bir tavır alınması şarttır” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 18/05/2021, Salı günü yayınlandı, 186 defa görüntülendi
*