Güven Duygusu Niçin Önemlidir

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Güven duygusu ilişkide rahat, içimizden geldiği gibi, doğal davranmamızı sağlayan bir duygudur. Bu duyguyu hissetmediğimiz zaman kendimizi serbest bırakamayız. İçimizden geldiği gibi davranamayız. Sürekli bir gerginlik, tedirginlik, kaygı, korku, rahatsızlık durumu söz konusudur. Sürekli gerginlik durumuna dayanamayız. Sürekli gerginlik içinde olmak ruh sağlığımızı bozar. Aşırı stres, kişinin dengesinin kaybolmasına, hayatla ilgili diğer faaliyetlerini yeterince yerine getirememesine yol açar. Güven duygusunun yokluğu iletişimde paylaşımı azaltıp ilişkilerin derinleşmesi engeller, duygusal uzaklık oluşturur. Güven duygusu kişileri birbirine bağlar.

Farklı İlişkilerde Güven Duygusu

İlişkilerin biçimi güven duygumuzu da şekillendirir, içini doldurur. Karşı cinsle, çocuğumuzla, anne ve babamızla, dostumuzla olan ilişkilerimizdeki güven arayışı farklıdır.

Anne ve babayla olan ilişkimizde koruma, kendini emniyette hissetme ihtiyacını karşılarız. Dostumuzun bizi anlamasını, ihtiyaç duyduğumuzda yanımızda olacağını bilmek isteriz. Çocuklarımızın bize aidiyetlerini hissetmek isteriz. Farklı her ilişkide güven duygusu farklı ihtiyaçlarımıza gönderme yapar. Bu farklılık henüz bir yetişkin olamadığımızın bir göstergesidir; çünkü her ilişkide başka bir psikolojik ihtiyacımızı karşılarız. Bazısında korunma ihtiyacımızın, bazısında duygularımızın anlaşılmasını, bazısında da düşüncelerimizin tatmini yaşanır. Her ilişkide kişiliğimizin farklı bir yanı tatmin bulur. Buna karşılık, her ilişkide karşımızdakine karşı bir kapalı alan vardır. Bu durum, çok ilişkili birisi gibi yansımamıza neden olur.

Her ilişkide mümkün oldukça açık olmamız gerekir. Ancak, yaşadığımız bu değildir. Kişilerle kurduğumuz her ilişkide saklı kalan yerler vardır. İlişkide kendimiz gibi değil, karşımızdakinin kabul edeceği şekilde oluruz. Bu durum bizim ilişkilerimizi kendimiz gibi kurmamızı engeller. Her ilişkimizde her şeyimizi paylaşamayız. Farklı odalarda farklı hayatlar yaşarız. Bu da, eksiklik duygusu yaratır. Yetişkin bireyin hayatını istediği gibi yaşamasınız engeller.

Özellikle çocuklarla olan ilişkilerimizde güven ve tutarlılık önemlidir. Çocuklarımıza şekil verirken, güven duygusunu nasıl kullanacağını öğretmeliyiz. Çocuklarımıza insanlarla konuşurken açık sözlü olmalarını, kendilerini başkasına göre şekillendirmemeleri gerektiğini öğretmeliyiz. Sevgi ve saygılarımla.


Bu haber 18/05/2021, Salı günü yayınlandı, 526 defa görüntülendi
*