“Bağımsızlık ateşi yanmaya devam ediyor!”

2 ay önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Erkek şunları söyledi; “16 Mayıs günü işgal altındaki bir devletin başkentinden Samsun’a doğru hareket eden gemi, bağımsızlık ruhunu, inancını ve ateşini taşıyordu. İşte o ruh yine canlı, o inanç ilk günkü gibi dipdiri ve o ateş hâlâ yanıyor. Değişmez Önderimiz Atatürk, Büyük Nutuk’a şöyle başlar: ‘1919 yılı Mayısının 19. günü Samsun’a çıktım. Ülkenin genel durumu ve görünüşü şöyleydi: Osmanlı Devleti’nin içinde bulunduğu grup, I. Dünya Savaşında yenilmiş, Osmanlı ordusu her tarafta zayıf düşürülmüş, şartları ağır bir Ateşkes Anlaşması imzalanmış. Büyük Savaşın devam ettiği uzun yıllar sonunda millet yorgun ve fakir bir durumda. Milleti ve ülkeyi I. Dünya Savaşına sürükleyenler, kendi hayatlarını kurtarma kaygısına düşerek ülkeden kaçmışlar. Saltanat ve hilafet makamında oturan Vahideddin soysuzlaşmış, kendini ve yalnız tahtını koruyabileceğini umduğu alçakça tedbirler araştırmakta. Damat Ferit Paşa’nın başkanlığındaki hükümet güçsüz, onursuz ve korkak. Yalnız padişahın iradesine boyun eğmekte ve onunla birlikte kendilerini koruma altına alabilecek herhangi bir duruma razı. Ordunun elinden silahları ve cephanesi alınmış ve alınmakta.’ Kimsenin umudunun olmadığı, bırakın bağımsızlığı kurtuluşa bile inanmadığı bir dönemde bilgisi, birikimi, inancı ve cesaretiyle yola çıkanlar gerçek kahraman olurlar. Mustafa Kemal Atatürk böyle bir dönemde Kurtuluş Savaşı’nı hem de siyasi merkez olan Meclis çatısı altından yöneterek tarihe altın harflerle kazınan başarıyı getirmiştir. Ve bu bağımsızlık ateşini yaktığı günü, ‘Cumhuriyetin ve devrimlerin bekçisi’ gençlere bayram olarak armağan etmiştir.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve onun yoluna yoldaş olanları saygıyla anıyoruz. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!”

Haber Merkezi

 


Bu haber 18/05/2021, Salı günü yayınlandı, 246 defa görüntülendi
*