Cezalandırılıyor muyuz?

Çanakkale’de bir ay önce, artan koronavirüs vakaları dolayısıyla sahil bantları ve kordon boyları bariyerlerle kapatılmıştı. Kademeli normalleşme sürecinde de sahiller kapalı kaldı. İstanbul başta olmak üzere sahil bölgelerinde kordon boyları ve deniz kıyıları açılırken, Çanakkale’de sürdürülen uygulama vatandaşın tepkisini çekti. Çanakkaleliler, “Fabrikalarda yüzlerce vatandaşlar üretim devam ediyorken, 30 metrelik kordon neden kapalı anlam veremiyoruz” ifadelerini kullandılar.

Çanakkale’de bir ay önce İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ile sahil kenarları bariyerlerle kullanıma kapatılmıştı. Aradan geçen bir aylık sürede, Çanakkale’de vaka sayıları yarı yarıya düştü. Tam kapanma sonrasında ise kademeli normalleşme süreci ile birlikte Türkiye bir kez daha açıldı.

Kademeli normalleşme sürecinin başladığı ilk gün, Pazartesi günü İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile sahil kenarlarının, kordon boyunun ve parkların açılmaması kararı alındı.

Çanakkale’de vatandaşların oksijen kaynağı parklar ve kordon boyu, sahil şeritleri 1 Haziran’a kapalı kalacak.

Çanakkaleliler sosyal medya hesaplarından, alınan karara ve sahillerin, parkların açılamamasına tepki gösterdiler. Yetkililer tarafından toplu vakit geçirilen alanlar olarak belirtilen kordon boyu parklar kapalı kalırken, vatandaşlar iş yerlerinde onlarca vatandaş ile mesaiye gidip gelmeye başladılar. Çanakkaleliler oksijen deposu, açık alanlar arasında yer alan Özgürlük Parkı, Halk Bahçesi ve sahil kenarlarının kapalı kalmasını mantıksız bir uygulama olarak gördüler.

Tunahan Ünsal 


Bu haber 17/05/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 358 defa görüntülendi
*