Yok saydınız ama artık vakit geldi…

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Pandemi nedeni ile uzun zamandır kapalı olmalarına rağmen süreci izleyen, Etkinlik Sektöründen ses geldi. 15 aydır süregelen belirsizliğin artık giderilmesi gerektiğini hatırlatan Türkiye Tüm Etkinlik İşverenler Sendikası Etkinlik-Sen Çanakkale İl Başkanı Arzu Türkyılmaz Ülkemiz ve Ticari hayatımız büyük bir imtihan döneminden geçiyor diyerek “Yok saydınız ama artık vakit geldi…” başlıklı bir basın açıklaması yayınladı.

Türkyılmaz açıklamasında; “Yok sayılan Etkinlik Sektöründe 15 aydır süregelen belirsizliğin artık giderilmesi lazım gelmektedir. Zira Ülkemiz eski ekonomik ve sosyal gücüne ancak Hizmet ve Etkinlik sektörünün faaliyetlerine başlaması ile ulaşabilecektir ”dedi

Türkyılmaz pandemi dönemindeki normalleşme planını, kendine has bir yöntemle yürüten ülkemizin işlemeye devam eden fabrikalarımız ile ekonomi sistemini desteklerken, birçok riskli gördüğü alanda da tedbirlerini tüm dünyaya örnek olacak şekilde yaklaşımlarla alarak, bilim ve aklın öncülüğünde uyguladığını, zorlu süreci bugüne kadar başarıyla getirdiğinin altını çizdi. Yok sayılan Etkinlik Sektörünün 15 aydır süregelen belirsizliğinin artık giderilmesi gerektiğini ülkemizin eski ekonomik ve sosyal gücüne ancak Hizmet ve Etkinlik sektörünün faaliyetlerine başlaması ile ulaşabileceğini belirtti.

Aşı uygulamasında ve ekonomik destek paketlerinde öncelik ve ayrıcalık artık hizmet ve etkinlik sektörü paydaşlarına verilmelidir diyen Arzu Türkyılmaz “16 Mart 2020 tarihinde getirilen Pandemi kısıtlamaları sonrasında sektör Temmuz ve Ağustos aylarında sadece 55 gün faaliyet gösterebilmiştir. Bununla beraber, halen devam eden personel, kira, elektrik, SGK, Oda aidatları vs masraflarımız ile ayakta kalmaya çalışan bizler hiçbir destek ve mali yardımdan istifade etmeden faaliyetlerimize başlayacağımız günü sabırla bekliyoruz. ”dedi.

Etkinlik Sen İl Başkanı Arzu Türkyılmaz açıklamasına şöyle devam etti; “Etkinlilerin durmadığına sadece sektörün durdurulduğuna dikkat çeken Çanakkale Etkinlik-Sen il başkanı “Kapalı Olan Etkinlik Sektörüne rağmen artan vaka sayılarının kaynağı net bir şekilde tespit edilerek, yerinde müdahale ile sektör ayrımı yapılmaksızın çözümlenebilirdi. Salgının ilk gününden beri kapalı ve yarı kapalı olan sektörler, son kapanma örneğindeki tedbirler ve benzeri kararlı adımlar ile bu derecede mağdur edilmeden çalıştırılabilirlerdi. Maalesef pandeminin olumsuz koşullardan tüm sektörler eşit biçimde etkilenmedi.

“Çözüm bekliyoruz”

Sektörümüz dayanma gücünü kaybetmiş ve yok olmanın eşiğine gelmiştir. Yılların birikimi ve tecrübesine sahip Sektör Esnafı ve Duayenleri, farklı sektör arayışına girmişlerdir. Sektörümüz hareket kabiliyetini kaybetmiş, katma değer üretemeyecek hale gelmiştir. Turizm Sektöründe beklenen hedefler etkinlik sektörü olmadan gerçekleşemeyecektir. Etkinlik sektörü adına endişe taşıyan etkinlik sahibi, işveren ve İşçileriyle milyonlarca insan adına çözüm bekliyoruz.81 İlimizde faaliyet gösteren, fikirleri ve önerileri ile katkı, destek veren, sesini duyurmaya çalıştığımız, Açık ve Kapalı Etkinlik Mekânları, Organizasyon Firmaları, Yiyecek-İçecek Sunumu ile Catering Firmaları, MICE Endüstrisi Paydaşları, Prodüksiyon Firmaları, Fuar Firmaları, İncentive ve Eğlence Sektörü işverenleri adına var gücümüzle her türlü kural ve kaidelere uyarak çalışacağımızın sözünü veriyoruz.

Bulaş oranındaki artış ve bugün tüm yasaklara rağmen geldiğimiz noktaya baktığımızda tek suçlunun etkinlik sektörü olmadığının anlaşıldığını umuyoruz. Bir an önce çok zorda olan etkinlik sektörünün rahatlatılması ve faaliyetlerine başlamasına müsaade edilmelidir. Bizler sadece yaşamak ve yaşatmak istiyoruz.”

Haber Merkezi


Bu haber 16/05/2021, Pazar günü yayınlandı, 545 defa görüntülendi
*