Evet Demek

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Temel kavramımız ‘HAYIR’dır. Neden?

Çünkü ‘HAYIR’ dediğinde kendini bir şey zannedersin.

Anne kendini bir şey zanneder ve hayır diyebilir. Çocuk reddedilir, çocuğun egosu incinir ve annenin egosu tatmin edilmiş olur. ‘Hayır’ ego doyurucudur; egonun gıdasıdır, bu yüzden hayır deme konusunda kendimizi eğitiyoruz. Hayatta nereye gidersen git hayır-diyicilerle karşılaşacaksın, çünkü ‘hayır’la otoriteni hissediyorsun, bir şeysin, hayır diyebilirsin. ‘Evet efendim’ demek kendini aşağı hissetmene yol açıyor; önemsiz birinin emrinde olduğunu hissediyorsun. Ancak öyle olduğunda ‘evet efendim’ diyorsun.

Evet olumludur, hayır olumsuzdur.

Bunu hatırla; hayır ego doyurucudur; evet kendini keşfetme yöntemidir.Hayır ego güçlendiricidir; evet ego yok edicidir. Önce evet diyip diyemeyeceğini anla.Evet diyemiyorsan, evet demek imkansızsa, ancak o zaman hayır de.Normal yönetimimizin daha en başında hayır demek vardır; hayır demek imkansızsa ancak o zaman bozguna uğramış bir tavırla evet deriz.

Bunu bir gün dene.Yirmi dört saat boyunca her duruma evetle başlayacağına yemin et.Bunun sana getireceği derin rahatlamayı gör.Sıradan şeyler!Çocuk sinemaya gitmek istiyor; gidecek.Senin ’hayır’ının  hiçbir anlamı yok.Tam tersi ‘hayır’ın bir davetiye oluyor,senin ‘hayır’ın bir çekime dönüyor,çünkü sen kendi egonu güçlendirirken çocukta kendi egosunu güçlendirmeyi deniyor.Çocuk senin hayırına karşı çıkmayı deneyecek ve  senin hayırını evet yapmayı biliyor, onu nasıl dönüştüreceğini biliyor, böylece senin hayırın evet oluyor.

Yirmi dört saat, her şeye evetle başlamayı dene.Çok büyük zorluklar yaşayacaksın, farkına varacaksın ki ilk başta hemen aklına hayır demek geliyor! Her şeyde önce hayır geliyor, bu bir alışkanlık olmuş.Onu kullanma; eveti kullan ve evetin seni nasıl rahatlattığını gör.

Evet çocuklara sıklık ile kullanılan,durdurucu olması düşünülürken çoğunluk daha cazip kılan veya dirence sebep olan ‘HAYIR’ kelimesinin anlamını siz değerli okurlarıma aktardım.

 


Bu haber 11/05/2021, Salı günü yayınlandı, 458 defa görüntülendi
*