Kirpileri Öldürmeyin!

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale’yi Çan’a bağlayan yol, önce Atikhisar Barajının kenarından kıvrılan virajları ardından dağları tırmandıkça karşınıza çıkan orman dokusuyla özellikle bahar mevsiminde sürücülere görsel şölen sunuyor. Üstelik geyik çıkabilir uyarı levhasının olduğu nadir yollardan.

Yolda her türlü vahşi yaşamın belirtisi canlı ile karşılaşmanız çok olası, bazen bir sincap bazen bir ceylan ya da ceren, hatta domuz görmeniz mümkün. Domuzlar, sürücülerin korkulu rüyası özellikle Cemiyet Meydanı’na yaklaştığınız ormanlık bölümde çoğu sürücü dikkat kesilir. Çünkü domuz çok güçlü ve hızlı bir hayvan; yolda 90-100 km hızla giderken aniden arabanın önüne atlayabilir ve yaralı ya da ölümlü bir kazaya sebep olabilir. Diyelim ki şanslısınız ve yara almadan kurtuldunuz fakat bu iyi senaryoda bile arabanızın ciddi hasar alacağı kesin. Bu sebeple Çanakkaleliler genellikle bu yolda geceleri mutlaka uzunlarla gider. Bir de karşıdan araba geldiğinde uzunları kapatmayı ihmal etmeseler harika olurdu!

Neyse konumuza dönecek olursak; bu yol, bahar aylarında kirpi, yaz aylarında da kaplumbağa mezarlığına dönüşür. Çanakkale’den çıkıp Çan’a gidene kadar 3 ya da 5 ölü hayvan görmeniz sıradanlaşmış bir durumdur. Benim anlamadığım; kirpi ve kaplumbağanın domuz gibi hızlı ve agresif bir hayvan olmamasına rağmen bu kadar kazaya karışıyor olması.

Aslında anlamıyor değilim de anlamlandıramıyorum. Bu kadar kazaya karışmalarının sebebi kaza sonrası arabada ciddi bir hasara sebep olmamaları. Sürücüler malına verdiği değeri bu canlılara vermiyor çünkü. Hâlbuki domuz çıkacak diye gösterdikleri özenin yarısını gösterseler bu canlar da yaşamaya devam edecekler.

Velhasılıkelam sevgili sürücüler; özellikle bu aylarda biraz daha özen gösterip lütfen yoldaki kirpileri öldürmeyin.

 


Bu haber 10/05/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 110 defa görüntülendi
*