Pazara hücum ettik

Çanakkale’de, İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan karar kapsamında, Cumartesi günü Pazar alanları açıldı. Tüm ilçelerde, beldelerde ve Merkez’de kurulan Pazar alanlarına vatandaşlar adeta hücum ettiler. Pazar alanlarında yoğunluk maksimuma ulaşırken, bir taraftan da denetimler sıkı bir şekilde yapıldı. Öte yandan hem Pazar esnafı hem de vatandaşlar Pazar alanlarının açılmasından dolayı memnun olduklarını dile getirdiler.

İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun almış olduğu karar kapsamında, Çanakkale ili genelinde, Pazar alanları Cumartesi günü açıldı. Sabah saat 10.00’dan akşam saat 17.00’ye kadar vatandaşlar Pazar alışverişlerini yaptılar. Özellikle Cuma pazarının kurulduğu kapalı Pazar yeri alanında yoğunluk maksimuma çıktı.

Alana girişlerde zabıta ve emniyet güçlerince, vatandaşların tek tek HES kodları sorgulandı. HES kodu risksiz olan kentliler Pazar alanına alındılar. Gün boyunca Demircioğlu Caddesi, Atatürk Caddesi ve İnönü Caddesi üzerinde Pazar arabaları ile Pazara giden vatandaşlar görüldü.

Pazarda fiyatlar cep yakacak düzeye ulaşırken, vatandaşların yarımşar kilo ürün aldıkları gözlendi. 10 günlük kapanma bir günde heba edildi diyen de oldu, en azından Pazar alışverişi serbest bırakılsın diyen de oldu.

Çanakkale’de alınan kararda bir değişiklik olmazsa, önümüzdeki Cumartesi günüde pazarların kurulması bekleniyor. Esnaf pazarda tezgah açmaktan mutlu olduğunu dile getirirken, denetimlerle ve sosyal mesafe kurallarına uyularak alışverişin yapılması gerektiğini belirtti.

Tunahan Ünsal


Bu haber 08/05/2021, Cumartesi günü yayınlandı, 435 defa görüntülendi
*