Nasıl denize gireceğiz?

Marmara Denizi’nde aylardır bulunan ve endişe yaratan müsilaj, bölgenin neredeyse tamamına yayıldı. Mudanya sahilden, Çanakkale sahile kadar denizler ve kıyılar müsilaj ile kaplandı. Marmara Denizi kirlilik düzeyi olarak alarm verir hale geldi. Vatandaşlar ise tedirgin. Çanakkaleliler, “Böyle bir ortamda ve bu manzarada nasıl denize gireceğiz?” dediler.

Çanakkale’de yaklaşık 2 aydır etkili olan müsilaj, neredeyse kıyıların tamamını sardı. Eceabat, Karanlık Liman, İntepe kıyıları, boğazın ortası, Çanakkale ve Kepez sahilleri neredeyse tamamen müsilaj ile kaplandı. Deniz salyası olarak da bilinen müsilaj, kıyıları sararken, artık balıklarda ölmeye başladı.

Geçtiğimiz günlerde fotoğrafçı Cihan Kurnaz tarafından, müsilajın neden oldu salyamsı köpüklü maddenin arasında balık ölümlerinin yaşandığı görüntülendi. Kurnaz ayrıca kıyıların müsilajla kaplı halini, gökyüzünden çektiği fotoğraflarla da belgelemiş oldu.

Akademisyenlerin, deniz kirliliği alarm veriyor söylemlerine ve açıklamalarına rağmen, henüz bir çalışmanın ve araştırmanın yapıldığı gözlenemedi. Balıkçılar ve özellikle Çanakkaleliler oldukça tedirgin.

Vatandaşlar kısıtlamalar bittikten sonra mavi bayraklı plajlarda bizler nasıl denize gireceğiz sorusunu yetkililere yönelttiler.

Tunahan Ünsal

 


Bu haber 08/05/2021, Cumartesi günü yayınlandı, 587 defa görüntülendi
*