Bir dönem bitti

3 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale kamuoyunun yakından tanıdığı, kentin en eski marka mekanlarından birisi olarak bilinen Maniş’in en son temsilcisi olan Sebahattin Maniş, yaşamını yitirdi.

Çanakkale’nin en önemli marka mekanlarından birisi olan “Maniş’in Yeri”, Çanakkaleliler arasında geçmiş dönemlerdeki Rum meyhanelerinin geleneğini sürdüren bir işletmeydi. 45 yaş üstü Çanakkalelilerin kendisinin olmasa bile mutlaka bir tanıdığı, bir yakını ile bu mekanda ya anısı ya da mutlaka bir hatırası bulunur. “Maniş’in Yeri” olarak bölgede isim yapmıştı.

Bu günün isimleri “Barlar Sokağı” olarak bilinen sokakta, bu günün Morsalkım’ın karşısında hizmet vermeden önce, ilk Maniş olarak Yalı Caddesinde açılmıştı. Müşterileri arasında Bülent Dikmener, kardeşi Terzi Dündar, Hıdır hoca, Necdet hoca, Sucu İlker, Sarraf Recai, Faik Yağcıoğlu, son dönem temsilcilerinden de Fırıncı Ali, Şef Ahmet, Deveci Ömer, emekli astsubay Ahmet, PTT den emekli Selahattin Taylan gibi isimler değişmez müdavimleriydi.

Üniversitede öğrenci sayısının artması, Barlar sokağında barların açılması ile bu mekan eski müşterilerini kaybetmişti. Baba Maniş’in vefatının ardından mekanı oğul Sebahattin Maniş, işletmeye başlamış ve rahatsızlanınca mekan kapatılmıştı.

Güngör Yıldız


Bu haber 07/05/2021, Cuma günü yayınlandı, 950 defa görüntülendi
*