“Eğildikçe ezilmemiz mi gerekiyor?”

2 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Kırklarelili roman vatandaş Caner Sarmaşık, 29 Nisan’da İdlib’de hayatını kaybetti. Milli Savunma Bakanlığı tarafından, askerin nöbetteyken intihar ettiği belirtildi. Roman federasyonları ise konuya tepki gösterdi. Sosyal Dışlanmayı ve Ayrımcılığı Önleme Derneği Başkanı Hüseyin Çay tarafından yapılan basın açıklamasında, “Şehidimizin şehitlik hakkı verilsin” denilirken, “Ölmemiz mi gerekiyor? Eğildikçe ezilmemiz mi gerekiyor” ifadeleri kullanıldı.

Sosyal Dışlanmayı ve Ayrımcılığı Önleme Derneği Başkanı Hüseyin Çay tarafından yapılan basın açıklamasında, önemli ifadeler yer aldı. Yapılan açıklamada, “Tehdit ve etnik kimliğinden dolayı aşağılanmalar sonucunda intihar haberi Türkiye’nin dört bir yanını sardı” ifadeleri yer aldı.

Çay tarafından yapılan açıklamada, “Ailevi sorumluluklarını yerine getirmemiş olabilir, eğitimini tamamlamamış olabilir ama Roman şehidimiz Caner Sarmaşık vatani görevini yerine getirmiştir. Gönüllü olarak gittiği Suriye’de vatanı için şehit olma gururunu ailesine yaşatma sorumluluğunu üstlenen kardeşimiz Caner Sarmaşık’ın, komutanı tarafından tehdit ve etnik kimliğinden dolayı aşağılanmalar sonucunda intihar haberi Türkiye’nin dört bir yanına yayıldı.

”Şehit olma gururu sana yaşatmayacağım”

Okuma yazma bilmeyen ve sadece giydiği üniformanın sorumluluğunu bilen şehidimiz Caner Sarmaşık’a bölük komutanı tarafından eline kağıt verilerek sürekli ezberletmeye çalışmış ve ezberleyemeyen şehidimize sürekli “Şopar”, “Sana şehit olma gururunu yaşatmayacağım”, “Türkiye’ye bu gururun gitmeyecek”, “Sen ancak teneke çalarsın oynarsın” gibi tehditler ile üzerinde psikolojik baskı yaratmıştır. Öte yandan bölük komutanı tarafından başka tehditlere maruz kaldığı ortaya çıkmıştır.

Bu komutan benim üzerime çok geliyor ne yapacağımı bilemiyorum”

Roman vatandaşımız Kırklarelili Caner Sarmaşık’ın ölümü şüphelidir. Ailesini arayarak “’Bu komutan benim üzerime çok geliyor ne yapacağımı bilemiyorum’ diyor. Mahalledeki arkadaşları herhangi bir sorunu olmadığını beyan etmiştir. Ailesi ise bölük komutanı tarafından sürekli etnik kimliğinden dolayı hakarete maruz kaldığını belirtmiştir. Askerlik sonrası sevdiği kızı isteme planları yapan biri ve ayrıca solak olan biri nasıl olurda kalbine sıkarak bu dünya ile ilişkisini kesebilir.  Resmi kaynaklar ‘intihar’ diyor.  Sayın milletvekilimiz Özcan Purçu’nun beyanına göre ise “hukuki süreci başlatacağı, bu intihar değildir” diyerek CHP olarak olayın takipçisi olacağını bildiriyor.

Milli Savunma Bakanlığımızı Sosyal Dışlanma ve Ayrımcılığı Önleme Dernek Başkanı olarak bölük komutanını görevden almaya davet ediyoruz. Milli Savunma Bakanlığı Askerimize şehitlik ünvanı vermiş ve olayı araştırmak için adli ve idari tahkikat başlatmıştır. Tahkikat sonucu kamuoyuna paylaşılacaktır.

Roman vatandaşları bu ülkede kaçıncı sınıf? Söyleyin. İçinizdeki gizli Roman vatandaşlara duyduğunuz kini kusun. Kusun da bizde masa örtüsünü çekelim ve bitsin bu ayrımcılık. Dernek Başkanı olarak soruyorum. Ölmemiz mi gerekiyor? Eğildikçe ezilmemiz mi gerekiyor?” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 06/05/2021, Perşembe günü yayınlandı, 336 defa görüntülendi
*