Prof. Dr. Perinçek uyarmıştı

1 hafta önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Prof. Dr. Doğan Perinçek, yıllardır katıldığı panellerde, konferanslarda ve basın bilgilendirmelerinde, sürekli olarak Biga-Çan-Bayramiç fay hattı ile ilgili uyarılarda bulunuyordu. Dün Biga’da 4.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Prof. Dr. Perinçek yapmış olduğu değerlendirmede, “Kanımca Çanakkale dolayında olacak deprem Marmara Denizinde beklenen depremin önüne geçecek” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Doğan Perinçek, dün Biga’da meydana gelen 4.2 büyüklüğündeki depremle ilgili uyarılarını tekrarladı. Perinçek, yetkililere sesimi bir türlü duyuramıyorum derken, yıllardır Biga-Çan-Bayramiç fay hattına dikkat çekiyor. Olası bir büyük deprem öncesinde, Çanakkale’nin hazırlıklı olması gerektiğini tekrarlayan Perinçek, ayrıca beklenen büyük İstanbul depremi ile ilgili de değerlendirme yaptı.

Prof. Dr. Perinçek, “Bu sabah Biga yakınlarında 9.42 de 4.2 ve 9.47 de 2.2 büyüklüklerde depremler oldu.

Bu depremler 2 – 3 yıldır uyarı yaptığımızı fay kuşağı üzerinde yer aldı. Bu depremlerin öncü ya da ana deprem olma olasılığı eşit. Bunu kesin olarak bilemeyiz. Fakat en kötü olasılığı düşünüp tedbirli olmakta yarar var.

Yetkililere uyarılarımı sürdürmek istiyorum. Bandırma ve Erdek ilçemiz ve Çanakkale İlçeleri özellikle Biga-Çan-Bayramiç aktif faylar üzerinde ya da çok yakınında. Bu faylardan bir tanesi Çan ilçesi içinden geçiyor ve 287 yıldır büyük deprem yaratmadı. Bayramiç güneyindeki fay aktif ve kayıt yok. Bilmiyoruz bu fay belki de 1000 yıldır deprem yaratmadı.

Değerli hemşerilerim biz jeolog ve jeofizikçi olarak hiç birimiz depremin saat ve tarihini önceden söyleyecek donanıma henüz sahip değiliz. Depremi önceden günü günü söyleyecek bir teknolojide henüz yok. Fakat önceden olan depremlerin sıklığı, 6-7 den büyük depremlerin birbiri arasında kalan zaman aralığı, günümüzde olan depremlerin sıklığı ve büyüklüklerinin dağılımlarına bakarak yakın tarihte olabilecek depremlerin uyarısını yapıyoruz. Bildiğiniz gibi Biga-Çan-Bayramiç fay zonu için 2-3 yıldır uyarı yapıyorum. Amacım yetkilileri harekete geçirip zaman varken tedbir almalarını sağlamak.

Ben petrol jeoloğuyum bu alanda 72 yaşıma rağmen halen aktif olarak petrol sektöründe çalışıyorum. Deprem ile ilgili hiç bir ticari bağlantım yok. Uyarılarımı yetkilileri uyandırmak için yapıyorum. Başka bir hedefim yok. Uyarılarım yerel basında yer alıyor, konferans davetleri alıyorum fakat maalesef yetkililerin uyarılarımı dinlediği yok. Çok basit ve maliyetsiz tedbirlerle can ve mal kurtarabiliriz.

Kanımca Çanakkale dolayında olacak deprem Marmara Denizinde beklenen depremin önüne geçecek. Bunun bilincinde olarak uzun ve kısa vadede yapmamız gerek işleri almamız gereken tedbirleri almamız gerekmektedir.

Depremleri durdurmamız mümkün değil fakat can kaybını sıfıra yaklaştırmamız alınacak tedbir ve sağlam yapılaşma ile mümkün” paylaşımında bulundu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 05/05/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 398 defa görüntülendi
*