Bakan Koca’dan Çanakkale’ye Müjdeli Haber: “Vaka sayısı yarı yarıya azaldı!”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, rutin olarak düzenlediği basın toplantısında önceki haftalarda vaka oranında Türkiye birincisi olan Çanakkale’ye müjdeli haberler verdi.

Tam kapanma sonrası, geçtiğimiz hafta vaka oranında düşüşe geçen Çanakkale için bugün düzenlediği basın toplantısında bir takım açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Koca, kentimizde vaka sayısının yüzde 50’ye düştüğünün müjdesini verirken yatak doluluk oranının ise yüzde 42 olduğunu ifade etti.

Vaka oranının en yüksek olduğu dönemde, bilindiği üzere vatandaşlar hem yoğun bakımda hem serviste yatacak yer bulamamaktan şikayet ediyordu. Yetkilerin titiz çalışmaları, vatandaşların duyarlılığı sayesinde kentimizde vaka oranının düştüğü, yatak doluluk oranının ise azaldığı açıklandı.

YATAK DOLULUK ORANI DA DÜŞTÜ

Bakan Koca açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Ülke genelinde sıkılaştırılmış kurallarla süren bölgelerle ilgili durum değerlendirmesi yapıyoruz. Salgının seyri açısında değerlendirdiğimiz Edirne, Çanakkale, Kırklareli ve Tekirdağ hakkında bazı bilgiler vermek istiyorum. Sevindirici haber şu ki; bu dört ilimizde son bir hafta içinde vaka sayıları neredeyse yarı yarıya azalmış durumda. Çanakkale’de 135 filyasyon ekibimiz görev yapıyor. Bu ilimizde de vaka düşüş oranımız, Edirne gibi yüzde 50, yatak doluluk oranımız ise yüzde 42. Yoğun bakım yataklarımız ise yüzde 69’u dolu.”

AŞILANMA ORANINDA EN YÜKSEK İL ÇANAKKALE

“Trakya bölgesinde, 65 yaş üstü vatandaşlarımızın aşılanma oranlarının en yüksek olduğu il yüzde 88,2 ile Çanakkale.”

YENİ HASTANELER VE SAĞLIK TESİSLERİ GELİYOR

Çanakkale ilimizde Çan Devlet Hastanesi inşaatını Nisan ayı itibariyle tamamladık. Tefrişatını da tamamlayıp 15 Haziran’da hizmete alacağız. Gökçeada Hastanemizin inşaatını bu yıl tamamlayıp hizmete alacağız. Biga Ağız Diş Hastanesi inşaatına başlıyoruz.

Ayrıca bugün değerlendirmesini yaptığımız Edirne, Kırklareli, Çanakkale ve Tekirdağ illerimizde ihtiyaç olan 112 acil istasyonları, sağlıklı yaşam merkezleri ve aile sağlığı merkezleri gibi birçok tesisimizin planlama ve projelendirme çalışmaları devam etmektedir.”

Bugün iletilen talepleri de değerlendireceklerini kaydeden Bakan Koca, sözlerine son verirken pandemi sürecinde birlikte hareket ederek kurtulacağımızın vurgusunu bir kez daha yineledi.

Eylem Gözeldere

 


Bu haber 05/05/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 280 defa görüntülendi
*