“Zararın neresinden dönülürse kardır”

6 gün önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Alınan yeni bir kararla, zincir marketlerde artık temel ihtiyaçlar ve gıda ürünlerinin dışında ürün satılmayacak. Züccaciye, ayakkabı, nalbur, tuhafiye, beyaz eşyacı gibi dükkanlar kapalı iken zincir marketlerin tüm ürünleri satıyor oluşları tepki çekmişti. Esnaf Odası Birlik Başkanı Ünal Özcan, konuyla ilgili gazetemize, “Yaşanan bu durum adaletsizlik” demişti. Alınan yeni karar sonrası Başkan Özcan ile röportaj gerçekleştirdik. Özcan, “Zararın neresinden dönülürse kardır. Bu uygulamanın kalıcı olmasını istiyoruz” dedi.

Zincir marketlerle ilgili yaşanan mağduriyet bir nebze de olsa giderilmiş oldu. Küçük esnaf dükkanlarını kapatırken, zincir marketlerin A’dan Z’ye tüm ürünleri satması esnafın tepkisini çekmişti. Alınan yeni karar ile zincir marketler artık Pazar günleri kapalı kalacak olurken, sadece gıda ve temel ihtiyaç ürünlerini satabilecekler. Konuyla ilgili Esnaf Odası Birlik Başkanı Ünal Özcan ile röportaj gerçekleştirdik.

Esnaf Odası Birlik Başkanı Ünal Özcan, “Zararın neresinden dönülürse kardır. Biz bunun mücadelesini, ilk kısıtlamalar başladığı günden itibaren vermeye başladık. Hem marketlerdeki yığılma ile ilgili şikayetler vardı. İkincisi ise adaletsiz bir durumdu. Kırtasiyeyi, züccaciyeciyi kapatıyorsunuz fakat marketlerde bu ürünlerin satışlarına izin veriyorsunuz. Hafta sonu kısıtlamasını fırsat bilerek bu zincir marketler, kampanyalar düzenlemeye başladılar. Sesimizi duyurabilmenin mutluluğu var. Bu marketlerde artık sadece gıda ürünleri satılacak ve Pazar günleri kapalı kalacaklar.

Bu kısıtlama süresi 17 Mayıs’ta dolacak. Ondan sonraki süreçte bizler esnaf teşkilatı olarak, bu uygulamanın devamlı devam etmesini istiyoruz. Konfeksiyoncu konfeksiyon ürünü market market ürünü satsın. İlgili mercilere devamlı olarak yaşanan sorunları aktarmaya devam edeceğiz.

Kosgeb destekli küçük işletmelere 30 bin TL, mikro işletmelere 75 bin TL, üç yıl ödemesiz, faizsiz bir kredi imkanı tanındı. Bu uygulama çok sağlıklı çok verimli bir uygulama… Bunun için yetkililere teşekkür ediyoruz. Ancak bu uygulama imalata dönük meslek dallarını kapsıyor. Hemen teşkilatlar olarak girişim yapıyoruz. Yazışmalarımızı hazırladık ve tüm meslek kolları için bu desteğin verilmesini istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 04/05/2021, Salı günü yayınlandı, 177 defa görüntülendi
*