Miniklerle Sağlık Okuryazarlığı Projesi düzenlendi

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Merkez ilçesinde yer alan Vali Fahrettin Akkutlu İlkokulu, sınıf öğretmeni İlay Sultan Yurteri rehberliğinde 2020/ 2021 Eğitim Öğretim yılında çok anlamlı bir projeye imza attı.

Avrupa Birliği Eğitim Değişim programı eTwinning projesi kapsamında yürütülecek olan HEALTH LİTERACY WİTH KİDS isimli eTwinning projesi sınıf öğretmeni İlay Sultan Yurteri ve öğrencileri ile tüm hızıyla devam ediyor. Yurteri; proje kapsamında belirlenen hedefler ile minik öğrencilere; yaşam boyu sağlık, hijyen ve öz bakım, beslenme, hareket, stresle baş etme yollar, sağlık hakları gibi önemli konuların altını çizerek, eğlenceli etkinliklerle pandemi sürecinde destek olmaya çalıştıklarını dile getirdi. Yürüttüğü projesini ; “Ülkelerin gelişmişliğini gösteren en önemli etkenlerden biri de çocuk sağlığıdır. Çocuklarımızda olumsuz sağlık davranışlarının engellenmesi, azaltılması ise öğrencilerimizin sağlık okuryazarlıklarının arttırılması ile gerçekleşecektir. Sağlık ve eğitim birbirini tamamlar. Sağlığı iyi olan öğrenciler, aileler ve toplum akademik alanda daha başarılıdır ve ilerleyen zamanlarda daha üretkendirler. Okullarda sağlık okuryazarlığının geliştirilmesi ve güçlendirilmesi çalışmaları küçük yaşlardaki çocukların elde ettikleri öğrenim deneyimleri ileriki yıllar için büyük öneme sahiptir” ifadeleri ile açıkladı ve sözlerine şu şekilde devam etti; “Bu sebeplerle yazdığımız; Miniklerle Sağlık Okuryazarlığı Projesi, 7/11 yaş gurubundaki öğrencilerin temel sağlık konularındaki farkındalıklarını ve bilgilerini akran eğitimi yolu ile arttırmayı amaçlamaktadır.” dedi.

“Okulumuzun ve ilimizin sağlık kahramanı olarak Truva Atını belirledik”

Projeye ilişkin bilgi veren Yurteri “Health Literacy With Kids eTwinning projemiz uluslararası bir proje olarak yurt dışından değerli öğretmen üyelerimiz ile birlikte eş zamanlı olarak yürütülmektedir. Projemizde yer alan 10 yerli ve Azerbaycan, Kuzey Makedonya ,Arnavutluk, Makedonya okullarının yer aldığı 4 yabancı ülke ortaklarımızın kendi ülkeleri ile bütünleşmiş bir sembol ile seçtikleri sağlık kahramanları da öğrencilere farklı eğlenceli ve güzel sürprizler sunacaktır. Okulumuzun ve ilimizin sağlık kahramanı olarak Truva Atını belirledik ve “Trojıan Horse” ismi ile bu projede sağlık kahramanımız ile yerimizi aldık. Sağlık kahramanlarımız sağlıklı yaşam sırlarını çocuklarımıza web2.0 araçları ile 21. yy becerilerini kazandırmayı hedeflemektedir. Proje sonunda proje ortaklarımızın sağlık kahramanları için tasarladıkları maskotlar ile projemiz kapsamında Miniklerle sağlık okuryazarlığı konusunda farkındalık amacıyla öğrencilerimizle hazırlayacağımız “Health Literacy With Kıds Sağlık Okuryazarlığı Dergisi” ni, her ülke kendi sağlık bakanlıklarına gönderecektir.” dedi.

Öte yandan sınıf öğretmeni İlay Sultan Yurteri , eğlenerek öğrenmeyi , ve sağlık okuryazarlığı bilincini kazandırmak için bu projeye gönül verdiğini , heyecanla projeyi yürüttüğünü dile getirdi.

Ş. Ezgi Tuncel


Bu haber 03/05/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 651 defa görüntülendi
*