Mevzu içki değil de…

1 hafta önce Ezgi Tuncel Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

İçişleri Bakanlığı geçtiğimiz günlerde sokağa çıkma kısıtlamasında içki yasağı uygulanacağını duyurdu. Koronavirüs salgını ile içki tüketimi arasında bir bağlantı olmadığını bir Bilim Kurulu Üyesi de insanların evlerinde içki tüketmelerinin ne sakıncası var maksat kalabalık ortamları engellemekse barlar ve restoranlar zaten kapalı şeklinde bir açıklama ile kamuoyuna duyurdu.

İnada bindirmek gibi bir şey oldu bu içki yasağı… Herhangi bir gerekçe açıklanmaksızın içki satışı yasaklanıverdi. İçişleri Bakanı çıkıp gerekçe olarak “çünkü ben öyle istiyorum” dese şu anki boşluktan daha makul bir açıklama olurdu. Ama ne yazık ki demokratik ülkelerde bu şekilde bir açıklama yapmak ciddi risk almak olur. O yüzden de böyle bir açıklama gelmedi.

Diğer taraftan el altından içki satılmadığına inanmakta ahmaklık olur. Muhakkak insanlar tanış oldukları market ve bakkallardan bir şekilde bu ihtiyaçlarını gideriyorlardır. Çünkü yasak ve baskı insanları normalde olduğundan daha büyük bir bağlılıkla fikirlerini gerçekleştirmeye iter. Bu durum da bana İran’da gerçekleşen İslam Devrimi’ni anlatan Persepolis filminin giriş kısmını anımsattı.

Animasyon biçiminde yapılan filmin giriş kısmında İran İslam Devrimi yeni gerçekleşmiştir. Halk gizlice alkollü partilerde buluşur. Bir genç kız ailesi ile birlikte içkili bir partiye katılır. Parti polis tarafından basılır, tüm katılımcılar polisten kaçmaya başlar ve hikâye devam eder.

 


Bu haber 03/05/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 75 defa görüntülendi
*