“Emeğin Bayramı 1 Mayıs Kutlu Olsun!”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale İl Başkanlığı 1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle bir basın açıklamasında bulundu.

CHP İl Başkanlığı’nın Karl Marx’ın “Dünyanın bütün işçileri birleşin!” sözüne atıfla başladığı basın açıklaması şu şekilde; “Cumhuriyet Halk Partisinin bir çağrısıdır bu: Bütün işçiler kol kola, tek bir çatı altında alın terinizin karşılığını almak için, emek sömürücülerinin karşısında dimdik ayakta kalıp onurlu bir yaşam sürmek için, kıyımlara ödün vermemek için, sermayenin çıkarları için iliklerimize kadar sömürülmemek için, taleplerimizi tek bir ağızdan haykırmak için Türkiye’nin dört bir yanındaki işçiler BİRLEŞİN!!!

“Salgının sorumluluğunu 84 milyon insana mal ediliyor”

Türkiye’yi kırmızıya çeviren lebaleb dolu kongrelerinizi sorumsuz, bencil ve gövde gösterinizle yapmaya izin veren ve 1 Mayıs’ı kutlamak için tüm illerde peş peşe yasaklar getiren riyakar zihniyetinize şunu not edin; Sermayeler ayakta kalması için bu salgında fabrikalarda işçiler dip dibe çalıştırılıp, sömürülüyor, aileleri ile birlikte ölüme terk ediliyor…

AKP ve onun eteklerinde varlığını sürdürmeye çalışan MHP yönetiminde üç haneli rakamlara ulaşan insanlarımız açlığa terk edildi.

Hakları olan sendikal faaliyetlerinde yer alan işçiler kod 29’la, yani işverenlerin ağzından çıkan sözlerin “beyan esastır” gerekçesi ile işten atılıyor.

Salgının sorumluluğunu 84 milyon insana mal ediliyor. Merkez Bankasının kasasını boşalttılar ve 128 Milyarın nerede ve nasıl bir şekilde harcandığını cevabını veremiyorlar. Bunun hesabını soranlara ise soruşturma açıyorlar. Ama bizler sormaktan korkmuyoruz. 128 Milyar dolar nerede?

“Bu halkı açlığa ve yoksulluğa mahkum ediyor”

Dünya üzerinde salgının yıkımlarını ortadan kaldırmak için birçok hükümet destek paketleri dağıttı. Destek paketleri sıralamasında Türkiye dünya genelinde sondan ikinci sırada yer alıyor. Bu halkı açlığa ve yoksulluğa mahkum ediyor.

Saray rejimi kısa çalışma ödeneğini iptal etti. Bu ülkede yaklaşık 5 milyon işçi, yaklaşık 2 milyon göçmen işçi de kayıt dışı çalışıyor. Bu insanlar işsiz kaldı ve hiçbir destek ve yardımdan faydalanamayıp açlığa mahkum ediliyor. Çaresizlik içinde intihar eşiğine geliyor. Sizin umurunuzda olmasa da bizim umurumuzda…

“Bu ölümlerin sorumlusu 84 milyon değil, tek adamdır”

Hükümet olarak ne salgını yönetebildiniz ne de aşılama programı yapabildiniz. Aşılanan 65 yaş üstü vatandaşlarımız riskli olduğu için evlerde, fakat aşı olamayan işçiler, işlerine ölüm kalım savaşı vererek gidiyor. Yüzlerce insanımızı bu hastalık yüzünden kaybettik. Tabiki de ölenler patronlar değil, işçiler, emekçiler, sağlık çalışanları. Bu vatandaşlarımıza yapılan en büyük kötülüktür ve bu ölümlerin sorumlusu 84 milyon değil, tek adamdır.

Ülkemizde yaşanan bizi karanlığa götüren bu olayların kötü sonuçlarının tek sorumlusu AKP ve MHP’dir. Cumhur ittifakı yönetemiyor. Başarısızlığınızın sonucunda ortaya çıkan bu faturayı işçilere, emekçilere, yoksullara, memurlara, emeklilere, gençlere, esnafa çıkartamazsınız.

Yaşasın İşçi Sınıfı! Emeğin Bayramı 1 Mayıs Kutlu Olsun!

Çünkü artık biz varız. Millet ittifakı var. Kimsenin yatağa aç girmeyeceği, hiçbir işçinin sömürülmeyeceği, taşeron sistemini ortadan kaldıran ve sendikal hakları tüm işçilere anasının ak sütü gibi helal kılan, Halkın Partisi Cumhuriyet Halk Partisi var. Barış, kardeşlik, demokrasi, adalet ve sömürüsüz bir dünya özlemiyle yananların dilek ve temennileri Cumhuriyet Halk Partisinin iktidarı ile gerçekleşecektir. Her türlü değeri yaratan, üreten ve emperyalist sisteme dayanışarak ve birlikte olarak direnenlere selam olsun!

Direne direne, kol kola, birleşip çoğalarak, her türlü sömürüye ve üreteni ürettiğine yabancılaştıran kapitalist sisteme karşı dayanışarak mücadele edeceğimiz nice 1 Mayıslara… Yaşasın İşçi Sınıfı! Emeğin Bayramı 1 Mayıs Kutlu olsun!

Şu bilinsin ki; CHP her zaman emeğin, ezilenlerin safında, direnenlerin yanında onurlu ve başı dik bir şekilde duruyor.”

Ş. Ezgi Tuncel


Bu haber 01/05/2021, Cumartesi günü yayınlandı, 322 defa görüntülendi
*