“Bu sürece acilen “Dur” denmelidir”

2 hafta önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Oda TV’de yer alan bir haberde, Papaz Plajı ile ilgili çarpıcı açıklamalar yer aldı.

Oda TV’de yer alan habere göre; CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamada, Troya Savaş meydanı olarak bilinen Ezine’ye bağlı Yeniköy’de bulunan Papaz Plajı’nın işletmesinin köy muhtarlığından alınarak özel şirkete ihale edilmesini gündemine getirdi.

“KORUMA ALTINDA OLMASI GEREKEN BİR ALANDIR”

Ceylan tarihî Troya Millî Parkı sınırları içinde bulunan Ezine’ye bağlı Yeniköy Papaz Plajı’nın köy muhtarlığı tarafından işletilmekteyken mart ayında ihale edilerek köylünün tasarrufundan çıkarıldığını belirterek, köyün tüm gelirlerini de kaybettiğini söyledi. Özgür Ceylan, Papaz Plajı kumsalının 6 bin yılda oluşmuş bir lagün olup Troya Savaşı’nın başlayıp bittiği alan olduğunu belirtirken, “Bu alan UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde koruma altında olması gereken bir alandır” diye konuştu.

TROYA MEŞELERİ ZARAR GÖRDÜ

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, plajın ihale edilmesi sonrası işletmeci tarafından yapılan inşaat sırasında koruma altında olması gereken lagün kumunun yasa dışı olarak müteahhit firma tarafından kullanıldığını belirtirken, “Plajda bulunan Troya meşeleri ve endemik bitkilere zarar verilmiştir. Köylü tarafından işletildiği dönemde köy halkının gözü gibi sakındığı plaj ranta kurban edilmiştir” diye konuştu.

Özgür Ceylan, tarihi Papaz Plajına zarar veren sürece en kısa zamanda “Dur!” denilmesi gerektiğini ifade ederken, “Köylünün mera ve arazilerine geçişini de engelleyecek bu sürece acilen “Dur.” denilmelidir. Papaz Plajı ranta teslim edilmemeli. Papaz Plajındaki gelişmeleri an ve an takip etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Kaynak: https://odatv4.com/troya-savasinin-oldugu-plajin-kumunu-caldilar-01052110.html

 


Bu haber 01/05/2021, Cumartesi günü yayınlandı, 811 defa görüntülendi
*