Hoş Geldin Korona!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 19 Nisan günü yapmış olduğu paylaşımda “Vaka artışımızın en yüksek olduğu İstanbul, Çanakkale, Tekirdağ, Kırklareli, Yalova” ifadelerini kullanmıştı. Aradan geçen 10 günün sonunda, kısmi kapanma süreci başlamadan önce İstanbul’dan büyük bir göç dalgası başladı. Çanakkale’de feribotlar durmadan çalışırken, araç yoğunlukları gözlendi. Plakaların çoğunlukla 34 (İstanbul) olduğu görülürken, 19 günlük kapanma öncesi, uzun zaman sonra yoğunluk maksimuma çıktı. Çanakkale tam kapanma arifesinde bir kez daha tedirgin oldu.

19 günlük tam kapanma süreci, dün akşam saat 19.00 itibariyle başladı. 17 Mayıs Pazartesi günü saat 05.00’de son bulacak olan yaklaşık 19 günlük tam kapanma öncesi, yurt içinde büyük bir göç hareketi başladı. Kararın alınmasının ilan edilmesinin üzerinden saatler geçtikten sonra, vatandaşlar 19 günü büyük şehirlerde geçirmek istemedikleri için yollara düştüler.

Çanakkale feribot iskelesi, dün yoğun bir şekilde çalışırken, sabah saatlerinde başlayan hareketlilik gün boyunca devam etti. Özellikle 34 (İstanbul) plakalı araçların çoğunlukta olduğu gözlenirken, tam kapanma öncesi yaşanan bu hareketliliğe kimse anlam veremedi. Çanakkale Merkez’de feribot geliş-gidişlerinde yoğunluklar yaşanırken, aynı zamanda otogarda da hareketli bir gün yaşandı.

Vatandaşlar kapanma öncesinde ya memleketlerinden döndüler, ya da bayramda vakit geçirmek istedikleri şehirlere seyahat ettiler.

Seyahat yoğunluğu tedirgin etti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaklaşık 10 gün öncesinde 19 Nisan’da sosyal medyadan yapmış olduğu paylaşımda, “Vaka artışımızın en yüksek olduğu İstanbul, Çanakkale, Tekirdağ, Kırklareli, Yalova illerimizin Sağlık Müdürleri ve Valileriyle online toplantı yaparak, bu illerimizdeki salgın sürecini ve alınan tedbirleri değerlendirdik” demişti. Bu paylaşımdan tam 10 gün sonra yaşanan seyahat yoğunluğu Çanakkale’de tedirginlik yarattı.

Adalarda doluluk maksimuma ulaştı

Öte yandan, Bozcaada’daki tesislerin doluluk oranlarının üst düzeye çıktığı ve adaların özellikle İstanbullular tarafından hem 19 günlük kapanmayı hem de bayram tatilini geçirmek için tercih edildiği öğrenildi.

Vatandaşlar tepkili

Vatandaşlar, 19 günlük kapanmanın ilan edildiği 3 gün önce, seyahat kısıtlamasının başlaması gerektiğini belirttiler. Bu 3 günlük süre içerisinde özellikle Kuzey Ege ve Ege kıyılarında kalabalığın ve sirkülasyonun arttığı görüldü.

Tunahan Ünsal


Bu haber 29/04/2021, Perşembe günü yayınlandı, 743 defa görüntülendi
*