“Bu süreci atlatması çok zor”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Esnaf Odası Birlik Başkanı Ünal Özcan, 19 günlük tam kapanma öncesinde, gazetemize açıklamalarda bulundu. Esnaf için zor bir süreç başlarken, Başkan Özcan “Esnaf devletten bu desteği alamazsa, bu süreci atlatması çok zor” dedi. Biz sorunları defalarca anlata anlata dilimizde tüy bitti diyen Başkan Özcan, “Düzenleme yapılmazsa biz bu sürecin altından kalkamayız” ifadelerini kullandı.

1 yıldır devam eden koronavirüs sürecinde, en çok mağdur olan kesimin başında şüphesiz esnaflar geliyor. Dükkanları defalarca kez, günlerce kapalı kalan esnaflar için 19 günlük tam kapanma süreci ise bir hayli zor geçecek. Esnafların Çanakkale temsilcisi, Esnaf Odası Birlik Başkanı Ünal Özcan ile röportaj gerçekleştirdik. Özcan, yaşanan mağduriyeti gazetemizle paylaştı.

Şu anda çok büyük bir sıkıntı var”

Esnaf Odası Birlik Başkanı Ünal Özcan, “Vaka sayılarındaki yük orandaki artışlar sıkıntılı bir tablo yarattı. Bu kapanma süreci içerisinde belli meslek kollarına muafiyetler getirildi. Bugüne kadar birçok meslek dalı ile ilgili hepsini kapsayan bir kapanma yaşamamıştık. Ama bu 17 günlük kapanma yüzde 95 meslek gruplarını kapsıyor. Şu anda çok büyük bir sıkıntı var.

Esnafın yüzde 95’i, kapanma kısıtlamasından hep zarar gördü”

Kapanma ile kısıtlama ilgili karar alınırken, esnaf ve sanaatkarın beklentisi destek paketinin açıklanmasıydı. Elektrik paralarımız, kiralarımız, çalışanların maaşları, yapılandırmaya aldığımız borçları dilim dilim, 14 aydır ilgili mercilere anlattık. Şu an itibariyle esnafın yüzde 95’i, kapanma kısıtlamasından hep zarar gördü.

Anlata anlata dilimizde tüy bitti”

Pandemi kuruluna ve bakanlığa teklifte bulunduk. Çalışmaların yapıldığı söyleniyor ve bizlerde bekliyoruz. Ayakkabıcı, züccaciyeci kapanıyor ama zincir mağazalarında kampanyalar düzenleniyor. Bu düzenlemeleri yapamadık. Adaletsizlik yaşanmıştır, bunun acilen düzenlenmesi gerekmektedir. Ekonomik destek paketinin açıklanması lazımdır. Kısıtlamaya yüzde 100 tabi olan esnaflardır. Biz bunları defalarca anlata anlata dilimizde tüy bitti.

Esnaf, devletten bu desteği alamazsa, bu süreci atlatması çok zor”

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede, muallakta kalan bir değil 50 tane konu var. Sabah-akşam esnaf arkadaşlarımız benim durumum ne olacak diye soruyorlar. Bu süreç içerisinde bizim vergilerle ilgili, borç yapılandırmalarımızla, faturalarımızla ilgili kolaylık, düzenleme yapılamazsa biz bu işin altından kalkamayız. Esnaf devletten yardım bekliyor. Esnaf, devletten bu desteği alamazsa, bu süreci atlatması çok zor” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 29/04/2021, Perşembe günü yayınlandı, 285 defa görüntülendi
*