Bu korona emekçiye mi düşman?

2 hafta önce Ezgi Tuncel Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Sokağa çıkma kısıtlamasında geçecek ikinci 1 Mayıs’ı sessiz sedasız kutlayacağız. Virüs bu kadar yayılmışken ne kadar da doğru bir karar. Kesinlikle kapanmalıyız. Ama sadece işçinin emekçinin bayramında değil işçinin alın teri döktüğü sıkış tıkış fabrikalarda da kapanmalıyız.

Siyasi kongrelerde de kapanmalıyız mesela… Kongreleri yaptıktan sonra artan vaka sayısının faturasını günlük yevmiye karşılığı çalışan insanları açlığa terk etmek suretiyle vatandaşa keseceksek o kongreleri yapmamalıyız.

Aşı yapılamadığı için yüz yüze eğitim veren emekçilerimiz ölüyorsa ve Sağlık Bakanımız iki ay aşı tedarikinde sıkıntı çekeceğimizi açıklıyorsa Libya’ya aşı bağışı yapmamalıyız mesela.

Sağlık çalışanlarımız koronadan kırılırken ve yine de canla başla çalışırken geride bırakacakları aileleri için bir istekte bulunduklarında kulak tıkamamalıyız. Koronayı sağlık emekçileri için meslek hastalığı saymalıyız.

Toplumun büyük kesimi asgari ücrete mahkumken devlet görevlilerine iki maaş vermemeliyiz.

Yani mevzu 1 Mayıs’ta eve kapanmak değil de adil biçimde yönetilmek aslında. Tüm işçiler eşit muamele görse, emeğinin karşılığını alabilse zaten konu bile olmayacak bayramı evde geçirmek. İçimiz rahat sessiz sedasız evimiz de kutlayacağız işçi bayramını…

Ama maalesef bu 1 Mayıs da evde geçirdiğimizden değil haklarımızı alamadığımız için buruk geçecek.


Bu haber 29/04/2021, Perşembe günü yayınlandı, 88 defa görüntülendi
*