Virüsün panzehiri ton balığı

2 hafta önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Birleşmiş Milletler’in “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri”nin ana maddeleri arasında yer alan “sağlıklı gıdaya erişim”, COVID-19 ile birlikte hiç olmadığı kadar gündemde. Salgınla mücadelede en önemli unsurların başında ise güçlü bağışıklık sistemi geliyor. Bu doğrultuda Dünya Sağlık Örgütü (WHO) haftada en az iki defa balık tüketilmesinin faydalı olduğunu açıklarken, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu da 2022 yılını “Uluslararası Balıkçılık ve Su Ürünleri Yılı” (IYAFA 2022) ilan etti. Omega-3 başta olmak üzere içeriğindeki vitamin ve minerallerle bağışıklık sistemini güçlendiren balık ve ton balığı Covid-19 virüsünün de en önemli panzehiri olarak değerlendiriliyor.

Derin denizlerden gelen sağlıklı ton balığı, doğal ortamında yetiştiği için tam bir bağışıklık silahı görevi üstlenebiliyor. Türkiye’yi ton balığıyla tanıştıran ilk marka olan Dardanel İcra Kurulu Başkanı Mehmet Önen, bu gelişmelerin sağlıklı balık ve ton balığı tüketimini daha da artırdığını belirtirken, “Pandemiden çok daha öncesinde başlayan sağlıklı yaşam trendi tüketicilerin odağında. Bağışıklığını güçlendirmek isteyen herkesin önceliği Omega-3 mucizesi oluyor. Doğal Omega-3 almanın en kolay yolu olan ton balığı, son 10 yıldır sofraların vazgeçilmezi oldu. Bu ilginin 2022 ve sonrasında da devam edeceği çok açık” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyelerinin önemli olduğunu dile getiren Mehmet Önen, “Dünya Sağlık Örgütü’nün balık tüketimi tavsiyesinde önemli bir şartı var: Omega-3 açısından zengin balıklar; yani çiftlik balıkları değil. Biz de bu konuyu çok önemsiyoruz ve tüketicilerimizi sağlıklı balık konusunda uyarıyoruz” dedi.

Önen sözlerini şöyle sürdürdü: “Dardanel olarak yıllardır üreterek, yatırım yaparak ve istihdam sağlayarak ülke ekonomisine değer yaratmakla kalmıyoruz; aynı zamanda ülkemizin toplum sağlığına katkıda bulunmayı da sürdürüyoruz. Hedefimiz halkımızın en saf ve besleyici protein olan ton balığını günlük beslenme alışkanlıklarına daha fazla dahil etmelerini sağlamak.”

Haber Merkezi


Bu haber 28/04/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 423 defa görüntülendi
*