“Üreten Biziz, Yöneten de Biz Olacağız”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çanakkale İl Emek Bürosu 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın yaklaşması nedeniyle “Üreten Biziz, Yöneten de Biz Olacağız” başlıklı bir basın açıklaması yaptı.

Basın açıklaması şu şekilde; “Öncelikle belirtmek isteriz ki; Yeni alınan “tam kapatma kararının “ işçi sınıfı için anlamı, hizmet sektörü açlıktan, imalat sanayi koronadan kırılsındır. Erdoğan’ın açıkladığı tam kapanma işçi sınıfı için bu anlama geliyor. Salgının başından bu yana zaten var olan zengin-yoksul, işçi-patron ayrımını iyice derinleşiyor. Tüm çalışanlar için acil aşı en hayati talebimizdir.

“Lebalep kongrelerinin faturasını 82 milyona çıkartıyorlar”

128 milyar doları bu ülkenin hazinesinden yok edenler, milyonlarca emekçinin ve yurttaşın yoksullaşmasından birinci dereceden sorumlu olanlar sorumluluktan kaçıp lebalep kongrelerinin faturasını 82 milyona çıkartıyorlar.

Bizi açlığı yoksulluğu reva gören AKP iktidarına karşı “Her gün 1 Mayıs! Her yer 1 Mayıs !” diyerek fabrikalardan tarlalardan sokaklardan emeğin cevabını vereceğiz.

AKP iktidarı 1 Mayıs’ı ülkemizde yine yasaklamak için elinden geleni ardına koymuyor. Hatırlatmak isteriz ki bu topraklarda yüzyılı aşkın bir geleneği olan İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü 1 Mayıs yasaklanamaz. Ülkenin her işyeri her evi her meydanı 1 Mayıs alanıdır.

1 Mayıs’a giderken acil taleplerimiz

Kapanma süreci boyunca çalışamayacak olan yurttaşlarımıza kira, elektrik, su, temizlik ve temel insani besin giderleri sosyal devlet ilkesi gereği kamu tarafından karşılanmalıdır.

Banka kredi borçları, vergi, SGK borçları faizsiz olarak ertelenmelidir.

AKP’nin akıl dışı uygulamaları sonucu kapatılan eski SSK hastanesinin fiziki koşulları düzeltilerek ve yeterli sayıda sağlık emekçisi istihdam edilerek acilen açılmalıdır.

İnönü Caddesi üzerindeki devlet hastanesinde aynı şekilde düzenlenip acil servisi bir an önce halkımızın kullanımına açılmalıdır.

Zorunlu üretimin ve hizmetlerin yer aldığı tüm iş yerlerinde işçilere öncelikli aşı hakkı tanınmalıdır.

En az 861 emekçi Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirmiştir. Kovid-19 çalışanlar adına meslek hastalığı olarak kabul edilmelidir.

İşten çıkarma yasağının tüm istisnaları kaldırılmalı, milyonlarca işçinin haksız-hukuksuz biçimde işten atılmasına yol açan Kod-29 zulmüne son verilmeli.

Acil olmayan mega projeler iptal edilmeli, sermayenin vergi ayrıcalıkları kaldırılmalı ve böylece pandemide işçilere, emekçilere daha fazla sosyal destek sağlanmalı. Adil bir vergi düzeni için; tüm temel tüketim ve ihtiyaçlar üzerindeki adaletsiz dolaylı vergiler kaldırılmalı.

İstanbul Sözleşmesi ile 6284 sayılı Yasa etkin şekilde uygulanmalı. Uluslararası Çalışma Örgütünün İşyerinde Şiddete Karşı 190 sayılı Sözleşmesi onaylanmalı.

Bu baskı politikalarını işçi sınıfının birlik mücadele ve dayanışması ile yeneceğiz. CHP iktidarında ülkemizin ortak birikimini bir avuç azınlığın elinden alıp bütün yurttaşlarımızın refahı için kullanacağız.

Yaşasın İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik Mücadele Ve Dayanışma Günü !

Yaşasın 1 Mayıs !”

Haber Merkezi

 


Bu haber 28/04/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 167 defa görüntülendi
*