Meclisten Biden’a Ortak Tepki

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

İl Genel Meclisi’nin Nisan ayı toplantıları sona erdi. Toplantıda gündem dışı açıklamalarda bulunan Ak Parti ve CHP Grubu tarafından 1915 Olayları ve Ermeni Tehcirini  “Soykırım” olarak kabul eden ABD Başkanı Joe Biden’a ortak tepki gösterildi.

Nisan ayı toplantılarının son birleşiminde, daha önceki toplantılarda kabul edilmeyen pek çok konunun yeniden gündeme gelerek komisyonlara havale edildiği görüldü.

İmar komisyonuna havale edilen konuların ardından gündem maddeleri sona ererken gündem dışı konuşma yapan Ak Parti ve CHP Grup başkanvekilleri ABD Başkanı Biden’a tepki gösterdi.

Ak Parti Grubu Başkanvekili Bülent Korkmaz; “AK Parti Grubu olarak Biden’ın açıklamasını kabul etmiyor ve şiddetle kınıyoruz. Bizim şanlı tarihimizde soykırım bulamazsınız en çetin savaşlarda dahi dünyaya insanlık dersi vermiş bir milletiz. ABD kanlı katliam, soykırım görmek istiyorsa Vietnam,  Afganistan, Hiroşima, Nagazaki ve birçok yerde yaptıklarına baksın. Bunlarla yüzleşsin. Ayrıca bu açıklamayı destekleyen çevreleri de şiddetle kınıyoruz.” dedi.

CHP Grubu Başkanvekili Güneş Pehlivan; “Amerika başkanının yaptığı talihsiz açıklamayı biz de kınıyoruz. Soykırım iddiası hukuki bir meseledir ve hiç bir siyasi erk bu konuda bu yönde karar alamaz. 1915 sözde Ermeni soykırımı ile ilgili Türkiye Cumhuriyeti her türlü afişini açmıştır ancak Ermeniler arşivlerini açarak iddialarını temellendirmeyi reddetmişlerdir. Dolayısıyla bunun da göz önüne alınması gerekir. Uzun uzun bu konuyla ilgili basın açıklamaları yaptık zaten daha önce. Söz konusu olaylar esnasında ihmali ve kastı bulunanların yargılandığı ve cezalandırıldığı mahkemeler söz konusudur. Amerikan Yerlilerini Yahudi ve Çingenelerin yaşadığı yönde soykırımlar tarihimizde bir yaptırımın olmadığını göz önüne alarak bu beyanların sahiplerini insan haklarına ve hukuka uymaya davet ediyoruz. Biz de esefle kınıyoruz.” dedi.

Eylem Gözeldere – Ezgi Tuncel


Bu haber 28/04/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 218 defa görüntülendi
*