Kime güveneceğiz?

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

İkinci el otomobillerin alım ve satışlarındaki sahtekarlıklar aldı başını gidiyor. Alan satan ne aldığını nasıl bir araç ile hayatını devam edeceğini bilmeden satış gerçekleşebiliyor.

Türkiye de oto eksperlik işi ile meşgul olan şirket, şahıs, oto tamirci, su tesisatçısı, sporcu, doktor, kaportacı, bakkal, galerici, emekli polis, emekli kaptan, terzi var terzi. İş bu kadar karlı ve basit olunca yolunu bulmaya birçok unsur bilsin bilmesin işin içinde. 6 Bin ekspertiz şirketi olduğu söyleniyor ancak bunların 2 bin adeti Türk Stantları belgesine sahip. Bu TSE belgesini her Türk vatandaşı alabiliyor. Yeter ki açılan mekan standartlara uygun olsun. Ancak Eksperliği yapacak elemanın vasfının sorgulaması yok. Bir kabzımal bile aracı kontrol edebilir ve rapor verebilir. Şehrimizde mevcut Eksperler işlerini ne kadar iyi yapıyorlar diye sormadan edemiyorum. Araç sahipleri satın alacağı otomobilin durumu hakkında parasını vermek suretiyle öğrenmeye çalışması haktır. Bu durumda eksperlerin tarafsız, adil, insaflı, dürüst, adam gibi adam olmalıdır. Buna rağmen iki ayrı otomobili ortadan birleştirilmiş haliyle olur veren var. Satın alan Ekspere güvenmiş almış. Ancak Eksperin bilgisi kıt olunca iş dolandırıcılık mevzusuna geliyor. Otomobili satın alan kişi ilk benzin istasyonunda aracına ilk defa yakıt alacak, benzinci  “Abi bu pompa dizel değil senin araban benzinli galiba diyor. Nasıl anladın diyor adam. “Abi bu arabanın yakıt koyma deliği küçük oysa Dizelinki büyüktür” diyor. Adam huylanıyor. Bir başka ekspertiz firmasına gidiyor ince detay yapılması için bir alay para veriyor ve karşısına Önden ve arkadan hasarlı iki aynı marka otomobili kesip birleştirmişler ancak hatayı dizel ve benzini iki aracı birleştirdikleri için dolandırıcılık ortaya çıkmış. Satıcılar biz böyle aldık diyebiliyor ancak kanun satana sorumluluk yüklüyor. İkinci el aracın hasarı, değişen parçası, boyası, kilometresi, motor ve diğer kısımların durumu vs. gibi unsurlar önem taşır. Bu noktada alıcı ve satıcı yalnızca birbirlerinin beyanına göre değil, aracı inceleyen eksper raporuna göre hareket ederler. Araçta bir ayıp çıktığı zaman satıcı ile hatalı ve yanlış ekspertiz raporunu veren eksper müteselsilen sorumlu olur yani birlikte sorumlu olurlar.

Oto ekspertiz işlemleri ilgili aracın geçmişte yaşadığı kazalardan değişen parçalara, mekanik aksamında bozulan yerlerden yakın zamanda masraf çıkarabilecek tüm noktalara kadar otomobilin incelenmesinden oluşmaktadır. Oto ekspertiz işlemleri son bulduğunda ise bu işlemin yapılmasını isteyen kişiye yazılı rapor ve bilgi sunumu gerçekleştirilmektedir. 501 nokta ekspertiz yapılmadan ikinci el otomobil satın almanın riski olabileceğini söyleyen çok.

Şunun iyi bilmemizde yarar var

1: Kimseye güvenme 2: 8 yaşın üzerinde veya 160 bin km  üzerinde ki bir otomobil alacaksak ekspere gerek yok. 3 : aracın ayıplı olabileceğini hiçbir zaman unutmamak gerekir. 4 :Araç ayıpları Aracın hasar kaydının veya değişen parçasının olması. Aracın şasesinde bozulma, eğilme vs. olması. Sunroof, radyo, kapı, far, camlar gibi özelliklerin bozuk olması. Aracın şanzımanında, motorunda, yakıt sisteminde vs.  bozukluk bulunması. Kilometresinin düşürülmüş olması. Baskı, balata veya yağ sisteminin bozuk olması. Sebebi ne olursa olsun (bilinmese dahi) aracın satıcının vaat ettiğinden düşük performansta çalışması veya hiç çalışmaması. Bu hafta bu kadar

Sağlıcakla kalın

EYYYYYYY KOVALAKUS

Evde kapalı kaldın biraz daha dayan hayal kurmaya devam.

Exclusive Outfitters’dan Sprinter Macera Aracı

Müşterinin konfor veya işlevsellik tercihlerine göre özel üretim donanımlar araç içerisindeki yerini buluyor. Bisiklet, motosiklet, ATV, kamp, kayak veya dilediğiniz diğer macera ve sporlar için sizi desteklemeye ve işin sonunda rahat bir uyku çekerek dinlenebilmenize olanak sağlayacak her türlü ihtiyacınız düşünülüyor.

GÜLMECE

Biri adanalı diğeri Kayserili iki toprak ağası zengin, birbirlerine hava atmak için konuşmaya başlamışlar.

Adanalı:

-Bizim orada sabah güneş doğmadan biniyoruz arabaya, akşam oluyor biz hala çiftliğin öteki ucuna yetişemiyoruz, demiş… Bunun üzerine Kayserili:

-Yav bizimde vardı öyle bir arabamız ama geçenlerde canımıza tak dedirtti satıp yenisini aldık…


Bu haber 28/04/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 277 defa görüntülendi
*