CHP’nin iki başkanı birden Biden’a cevap verdi

Bugün saat 12.00’de Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Metin Ümit Ural, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık, CHP Kadın Kolları Başkanı Sibel Erol ve CHP Gençlik Kolları Başkanı Nahit Eren Belediye Çalışanları Eğitim Sosyal Tesis ve Rekreasyon Alanı- Ercan Adsız Toplantı Salonu’nda bir basın açıklaması gerçekleştirdi. CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural’ın ve Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın konuşma yaptığı toplantıda, iki başkan da ABD Başkanı Joseph Biden’ın  “soykırım” ifadesi ile ilgili eleştirilerini sundu.

Başkan Ural; “ABD Başkanı Joseph Biden’ın 1915’te yaşanan acı olayları “soykırım” olarak nitelemesi büyük bir yanlış olarak tarihe geçmiştir. Ülkemizi töhmet altında bırakan bu açıklamaları esefle kınıyoruz. Bu açıklama Türkiye – ABD ilişkilerine olduğu kadar, Ermenistan Halkı ile Türkiye Halkı arasında bir uzlaşıya ulaşılmasına da olumsuz etki yapacak ve onarılması güç yaralar açacaktır. Özellikle Ülke liderlerinin üzerine düşen, geçmişte yaşanan trajedi üzerinden yeni bir gerilime yol açmak değil, ortak acının yaralarının sarılmasına çalışmak olmalıydı. Bu açıklama ile bu fırsat da kaçırılmıştır.

Son zamanlarda Türkiye aleyhine yapılan açıklamalar ve ülkemiz aleyhine alınan kararlar, AKP iktidarının basiretsiz dış politikasının Türkiye’yi getirdiği noktayı göstermesi bakımından ibret vericidir.

“Sorumlusu AKP iktidarıdır”

1970’lerden bu güne, etkin bir diplomasi ile ABD’nin bu tanımlamayı yapmaması sağlanırken, bu yıl hiç çekinmeden dillendirilebiliyorsa, sorumlusu AKP iktidarıdır. AKP’nin yanlış politikaları neticesinde, Ülkemizin kuruluşundan bu yana, ilk defa Türkiye ABD’ye, ABD’nin Türkiye’ye olan ihtiyacından daha çok ihtiyaç duyar hale sokulmuştur. Bu açıklama maalesef, AKP’nin yürüttüğü dış politikanın Ülkemizin itibarına verdiği zararın bir göstergesidir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulduğu günden bu yana gerek kendi coğrafyasında gerekse dünya çapında bir ağırlığı, saygınlığı olmuştur. Komşu coğrafyamız için bir rol model olarak görülmüştür. Bölgemizde yaşanan birçok krizde Türkiye’ye başvurularak ara buluculuk yapması istenmiştir.

Üzülerek görüyoruz ki AKP iktidarında Ülkemiz, krizlerde ara bulucu olarak sorun çözen olmaktan uzaklaşıp komşu coğrafyasında kriz yaratan bir noktaya gelmiştir. Dış politika, ulusal çıkarları korumak için yapılır. Devleti yönetenler kendi çıkarlarını, ideolojilerini ülkenin ulusal çıkarının önüne koyarsa, bu anlayışla ne dış politika yapılır ne de o devletin saygınlığı kalır. Dış İşlerinin saygın diplomatları bir kenara itilip; hiçbir yetkinliği olmayan, yabancı dil bile bilmeyen yandaşları büyükelçi olarak atarsanız, dünyada söyleyecek sözünüz olmaz.

Ülkemizin dünyadaki eski saygınlığını yeniden kazanması için AKP iktidarının bir an önce gitmesi gerekiyor. Ülkemizin donanımlı, ekonomiyi yönetmeyi bilen, dış politikada Ülkemize yakışır saygın tavrı ortaya koyabilen yetkin kadrolara ihtiyacı var. Kimse endişe etmesin; bu kadrolar Cumhuriyet Halk Partisi’nde mevcut. Önümüze gelecek ilk sandıkla iktidara geleceğiz.” dedi.

“Artık bunların üstüne barış örtüsünün örtülmesini diliyoruz”

Öte yandan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise ABD Başkanı Biden’ın açıklamaları ile ilgili olarak; “Bunu kabul etmemiz söz konusu olamaz. Ne Osmanlı Dönemi’nde ne Türkiye Cumhuriyeti Dönemi’nde soykırım olarak nitelendirilecek bir eylem ve işlem içerisinde olduğumuz söylenemez. O dönemlerdeki birbirlerini o bölgeden çıkarmak isteyen insanlar arasında öldürme eylemleri gerçekleşmiş ama bunu soykırım olarak nitelemek için gerçekten o kitlenin ortadan kaldırılması noktasında bir irade olması lazım. Halbuki orada irade şu; O bölgeden uzaklaştırma yani tehcir. Tehcir sırasında da gerçekten ciddi acılar olmuş. Karşılıklı olmuş. Hem oradaki Türkler hem Ermeniler ne yazık ki karşılıklı birbirlerini katletme noktasına gelmişler.

Çanakkale açısından bakacak olursak 24 Nisan 1915, 18 Mart 1915’in bir ay sonrası. Biz burada emperyalist güçlere karşı savaşırken, şehitler verirken orada maalesef bizim insanlarımızı katleden Ermeni Çeteler var. Ermeniler demiyorum Ermeni Çeteler, Osmanlı’nın o günkü zafiyetini fırsat bilerek orada insanlarımıza eziyet etmiş, katletmişlerdir. Yani biz burada emperyalist güçlerle mücadele ederken onlar emperyalistlerin maşası olarak orada bir bağımsız ülke kurma hevesiyle maalesef bizim insanlarımızı katletmişlerdir. Bu acılar maalesef olmuş, bu acılar geçmişte 100 yıl öncede kalmıştır ve artık barış zamanı gelmiştir.

Biz de bu bağlamda dünyada artık bunların unutulmasını, artık bunların üstüne barış örtüsünün örtülmesini diliyoruz. Biden’ın, Amerika’nın ve diğer ülkelerin bu acıları kaşımasını kabul etmiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ş. Ezgi Tuncel


Bu haber 27/04/2021, Salı günü yayınlandı, 236 defa görüntülendi
*