AŞI MUAMMASI

Vaka oranında birinci olan Çanakkale’de aşı olmak isteyen vatandaşlar, randevu alamadıkları için çevre illere ve ilçelere yönlendiriliyor. Biontech aşısının ilk dozunu yaptıran kentliler, ikinci doz için randevu almak istediklerinde “aşı kalmadığı” iddiasıyla karşı karşıya kaldı.

Şikayetler üzerine ulaştığımız İl Sağlık Müdürü Ali Taşçı, gazetemize yaptığı açıklamada kesinlikle aşı problemi olmadığını sistemsel bir hata olabileceğini kaydetti.

COVİD-19 için Biontech aşısının ilk dozunu Çanakkale Merkez’de olan kentliler, ikinci doz için randevu almak istediklerinde hem 182 üzerinden hem de MHRS üzerinden diğer ilçelere ve çevre illere yönlendirildi. Pandemi döneminde bulaşın artmaması için her fırsatta evlerinden çıkmamaları telkin edilen yurttaşlar, aşılarının zorunlu ikinci dozlarını olmak istediklerinde ise istenmeyen bir durumla karşı karşıya kaldı. İlk dozu yaptıranların ikinci dozu aynı aşıdan yaptırma zorunlulukları olduğu için aşıların Çanakkale’ye yeterli sayıda getirilmemesine tepki gösterirken Merkez dışına gitmek zorunda kaldıkları için de endişelenen yurttaşlar, herkesin durumunun özel araç ile seyahate müsait olmadığını yetkililere hatırlattı. Şehirler arası ulaşım araçlarını kullanmak istemediklerini, soruna bir an önce çözüm üretilmesi gerektiğini belirtti. İşlerini garantiye almak için Biga’ya randevu kaydı oluşturan Çanakkale Merkez ve diğer ilçelerde ikamet eden çok sayıda vatandaş, pandemi döneminde mağdur olduklarını seyahat etmek için özel araç imkanlarının bulunmadığını, toplu taşımadan da endişeli olduklarını belirtti. Bazı sağlık çalışanlarının hastanenin elinde Biontech aşısının kalmadığını ve vatandaşlara CİMER’e şikayet etmelerini söylediği öğrenildi.

MÜDÜR TAŞÇI: “ELİMİZDE YETERİNCE AŞI VAR”

Konu ile ilgili ulaştığımız sağlık müdürlüğü ise aşı stoklarında sorun olmadığını, sistemsel bir sorun olabileceğini ve oda sayısı yetersiz olması nedeniyle randevu verilemediğini öne sürerken ellerindeki aşılara ek olarak dün itibariyle 5 bin 900 Biontech aşının daha ellerine ulaştığını kaydetti. İl Sağlık Müdürü Ali Taşçı, gazetemize yaptığı açıklamada, “Elimizde yeterince aşı mevcut. Hiç sıkıntımız yok. Elimizdekine ek olarak bugün itibariyle 24 bin Sinovac, 5 bin 900 Biontech aşısı geldi. Açılan odalar yetersiz olduğu için randevu alanı yetmemiş olabilir. Randevu problemi o nedenle kaynaklanmış olabilir. Cumartesi günü hastanelerdeki randevu sayısının artırılması talimatı verdim. Odaların da sayısının artırılması talimatını verdim. Bu problem çözülecek. İkinci doz aşıyı burada yaptırsınlar, Biga’ya veya başka ile gitmelerine gerek yok.” diye konuştu. Müdür Taşçı, görüşme esnasında odaların sayısının artırılması, sokağa çıkma günlerinde ve gece saatlerinde dahi aşılama yapılması talimatını verdi.

Öte yandan dün sabah saatlerinde de aşılama merkezi olarak kullanılan eski Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi binasında adeta izdiham meydana geldi. Randevu saatleri haricinde gelen vatandaşların oluşturduğu kaos daha sonra sıraya girilmesi ile çözüme ulaştı. İlk doz aşıları için sıraya giren, geneli 50 yaş üstü ve risk grubunda olan vatandaşlar, ikinci doz aşı konusunda endişeli olduklarını belirtti.

Eylem Gözeldere


Bu haber 26/04/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 367 defa görüntülendi
*