Ne yiyorsak öyle hissediyoruz!

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Tükettiğimiz besinlerin vücut sağlığımızı temelden etkilediği herkes tarafından bilinen bir gerçek. Peki besinlerin vücut sağlığımız kadar psikolojimizi de etkilediğini biliyor muydunuz? Evet doğru ve dengeli beslenmenin beden sağlığı kadar ruh sağlığı için de önemi büyük. Bazı besinler bizi kısa vadede mutlu ediyor gibi görünse de stres oranımızı arttırarak uzun vadede mutsuz olmanıza yol açabilir. Nedir bunlar başlayalım o halde.

Şekerli ve beyaz unlu besinler: Glisemik indeksi yüksek olan tüm besinler bu grupta yer alır. Glisemik indeks demek, alınan besinlerin kan şekerini yükseltme hızıdır. Glisemik indeksi yüksek olan gıdalar kan şekerini aniden yükseltip azaltabilir. Bunun sonucunda vücut strese girer. Tatlı bir şeyler yenildiğinde lezzetinden dolayı mutlu olunduğu hissedilse de aslında bu gıdalar vücudun stresini arttırır ve uzun vadede mutsuzluğa neden olur. Bu besinlere örnek olarak şerbetli tatlı, beyaz ekmek, beyaz undan yapılan bisküvi, pasta ve tatlılar sayılabilir.

Süt: Süt ve süt ürünleri bazı bireylerde intolerans adı verilen bazı problemlere yol açabilmektedir. Bağırsak problemleri, ishal, şişkinlik, gaz şikayetleri, mide yanmaları oluşuyorsa bu kişide süt intoleransı olduğu anlamına gelebilir. Doğrudan mutluluk hormonu olan seratonini azalttığı söylenmese de, vücuda verdiği rahatsızlıklar göz önüne alındığında sütün bazı kişiler için mutsuz eden besinler arasında sayılabileceği söylenebilir.

Kahve : Günümüzde sosyal aktivitelerden biri haline gelen kahve, doğru miktarda tüketildiğinde hem insülin direncine hem de kolesterole destek olduğu bilinmektedir. Ancak günde 3 bardağın üzerinde tüketildiğinde kortizol seviyelerini yükseltir. Bu da insülini etkilediği için stres yaratır. Bunun yanında taşikardi gibi durumlara sebep olabildiği için vücutta stres hormonunun artmasına sebep olur. Vücudun stresli olması zihnin de stresli olması anlamına gelir. Dolayısıyla aşırı kahve tüketimi mutsuzluk sebepleri arasında sayılmaktadır.

Protein: Son zamanlarda adı geçen birçok ünlü diyet malesefki proteinden zengin, karbonhidrattan düşük bir beslenme biçimini önermektedir. Yüksek miktarda protein tüketimi mutluluk hormonunun yeterince üretilmemesine, düşmesine sebep olur. Bu nedenle protein tercihini hindi etinden yana kullanmak mutluluğu en az çikolata kadar arttıracaktır. Kırmızı et fazla tüketildiğinde vücudu sağlık anlamında strese soktuğu gibi mutsuzluğa sebep olur.

Peki mutluluk veren besinler nelerdir?

Koyu yeşil yapraklı sebzeler, kabak çekirdeği; depresyon tedavisinde, kadınların regl döneminde ve kilo verme sürecinde katkı sağlar mutluluk verir. Badem, ceviz, fındık, brezilya cevizi sağlıklı yağlar ve selenyum içerir. Özellikle haşimato başta olmak üzere tiroid hastalıklarında katkı sağlar mutluluk verir. Kuru baklagiller, tam tahıllı ekmekler, sebzeler, Probiyotik yoğurt ve kefir tercihden sabahları ya da gün içinde tüketilmesi stresi azaltır, mutluluk verir, depresyondan korur.

Sağlıklı günlerde yaşamak dileğiyle.

 


Bu haber 23/04/2021, Friday günü yayınlandı, 552 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com