İletişim ve Anlamak

3 hafta önce Cansel Top Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Merhabalar Sevgili Okur

Bugün sizlere bahsetmek istediğim konu çok geniş kapsamlı bir konu ama ben, tamamen bunun iletişim boyutunu düşünerek size gözlemlerimi ve düşüncelerimi aktarmak istiyorum.

Şimdi içinde bulunduğumuz toplumda anlaşılmak ne kadar kolay ve aynı zamanda da ne kadar zor değil mi ?

Hatta şöyle söyleyeyim içinde bulunduğumuz toplumda anlamak ne kadar kolay ve aynı zamanda da ne kadar zor değil mi?

Anlaşılmanın ve anlamanın bu kadar kolay olduğunu düşünüp bunları başaramıyoruz çoğumuz ne kendimiz anlayabiliyoruz, ne karşı tarafa anlatabiliyoruz.

Ben iletişim problemlerinin temelinin tamamen bu olay sebebiyle kopukluk yaşadığına şahit olmuşumdur defalarca. Mehmet kendini anlatıyor Ahmet onu dinlemiyor, Mehmet anlaşılmak için anlatıyor, karşı taraf anlamak için dinlemiyor. Ya da Sıla konuşmadığı eski sevgilisiyle iletişim kurup onu anlamak istiyor ama karşı taraf anlatmakta zorluk çekiyor bir şeyler kapatıyor.

Sonuçta bu durumdan ne Mehmet ne de Sıla bir verim alamıyor.

İletişim olaylarında her zaman ilk sorgulanması gereken kişinin kendisidir. Özellikle anlaşılmaya aç birinin ya da karşısında Kİ insanların onu anlamadığını düşünen birinin ilk etapta kendi konuşma şekline, seçtiği kelimelere, sesinin seviyesine, konuşma hızına hepsine dikkat etmesi gerekiyor. Eğer bunların içinde bir sorun yoksa karşı tarafı sorgulamak gerekir.

Anlamak isteyen zaten her türlü anlar derler ya hani ben bu duruma biraz sitem etmek istiyorum. Karşımıza geçen bize kendini açmaya çalışan, anlaşılmak, anlaşmak İçin çaba gösteren bir insana kulak tıkamak saygısızlıktır. Empati yapmayı bilen kime bunu kesinlikle yapamaz karşısında ki insanın yerine kendini koysaydı zaten onu anlayabilirdi o zamanda karşı tarafın anlaşılmaya ihtiyacı olmazdı.

Dinlemek anlamanın yarısıdır, güzel dinlemek ise anlamaktır.

Düzgünce konuşmak anlaşılmanın tamamıdır fakat bunları yaparak bile anlaşılmamak tamamen iletişim kurulmaya çalışılan insanın sorunudur.

İletişim bizi ayakta tutan ve aynı zamanda da bize en çok zararın gelebileceği durumların başında gelir.

Yanlış anlaşılmaların ve yanlış konuşmaların bizi getirdiği şeyler bazen kurtarılamayacak  kadar kötü duruma düşmemize olabilir.

İletişimsizliğin, iletişimden kaçmanın tamamen anlaşılma ve anlama korkusu olduğunu görebiliyoruz.

Bu yazının bitiminde de iletişimin temelinin Anlamak olduğunu anlayabiliyoruz.

Umarım sizlere biraz olsun anlaşılabilir şekilde anlatabilmişimdir her şeyi…

Hepinize bolca anlaşılacağınız bir hayat ve anlaşabileceğiniz insanlar diliyorum.

 


Bu haber 22/04/2021, Perşembe günü yayınlandı, 474 defa görüntülendi
*