Geç kalıyoruz geç!

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Türkiye otomobil endüstrisinde Devlet hariç TOGG dahil sivil sanayiciler ufak ufak piyasalara girmeye seslerini duyurmaya başladılar.

Bu firmalar nedir kimdir internette Google amcaya sordum ancak üretici firma 4 adet olarak karşıma çıktı. Bunların üretimi bu günlerde görücüye çıkmaya başladı.

ETOX E-V

Malkoçlar firmasının ODTÜ işbirliğiyle geliştirilen Etox  E-V tam şarjla 150 kilometre yol gidebiliyor.

Lityum aküler, evde 6-8 saat veya yüksek amperli elektrik panosuyla 45 dakikada şarj oluyor .Araç seri üretime geçildiğinde  100 km’yi 2 TL’nin altında bir maliyetle geçecek. 2013 yılından beri üretime geçmek için sabırsızlanıyorlarmış .

PİLOTCAR

Bursalı golf arabası üretici firması 2011 yılından beri çalışmalarının çıtasını yükseltmiş.

Firma Avrupa ya Ve ülke içine satışlara başlamış.

Onay belgeleri alınan ve 55 km hıza sahip mini kamyonetin 4 farklı versiyonu var.
– Üst yapısız şasi versiyon
– Açık kasa – Kapalı kasa
– Çöp toplama kasası

Trafik yoğunluğu, hava kirliliği ,enerji tasarrufu için fırsat olduğunu düşünüyorum.

ECOMOD

İzmir’de faaliyet gösteren teknoloji şirketi KODECO, elektrikli L sınıfı otomobil geliştirdi. TÜBİTAK’tan destek alan firma, ECOMOD ismini verdiği elektrikli mini otomobilin prototipini üretti.

Saatte yaklaşık 90 kilometre hız yapabilen ve tek şarjla 100 kilometre mesafe gidebilen araç, ilk olarak İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maslak Kampüsü’nde yola çıkmaya hazırlanıyor. KODECO Genel Müdürü Kerem Odabaşı, araçta bütün bileşenleriyle yapılanların yüzde 90’ının yerli olduğunu belirterek, “Amacımız burada önemli bir katma değer oluşturmak. Bunu da pazara sunarak bir gelire çevirmek istiyoruz. Kısa mesafede şehir içi ulaşımlarda düşük maliyetli, kolay park edilebilen, daha yüksek manevra yeteneği sağlayan bir araç” diye konuştu.

ZOOP


 

 

 

 

 

Bu marka da İzmirli KODECO firmasının üretimi.

Bu araç İstanbul ve İzmirde kullanıma başladı . Dahili kiralama işinde çalışıyorlar. Artan trafik sıkışıklığına çözüm gibi duruyor. Yapılan testlerden sonra satışa sunulacak.

Bunlar iyi gelişmeler ama hızı düşük . çok gerilerde kaldığımızı ne yazık ki söylemem gerekiyor.

Temennim odur ki devlet desteği hızlı bir şekilde verilmelidir .Ancak paraları  nereye harcadıklarını bile bilmiyorlar. Bu hafta küçük elektrikli otomobillerin Türkiye deki durumlarına baktık.

Kalın sağlıcakla.

EYYYYYY KOVALAKUSSS

Kıskanç Avrupa ve Almanya neler yapıyor sen boş ver canını sıkmaaaa..

Airbus Pop.Up

Pop.Up hem bir araba hem de drone benzeri bir hava aracı. Airbus ve Italdesign firmalarının ortak çalışması sonucu ortaya çıkan proje Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılmış.

Airbus firmasının öngörülerine göre 2030 yılı itibariyle dünyada 41 tane mega kent olacak ve toplamda 5 milyar insan bu büyük şehirlerde yaşıyor olacak. Şehirlerin büyümesinin ve kalabalıklaşmasının getirdiği en büyük problem hiç kuşkusuz trafiktir. Airbus Pop.Up Uçan Araba bu problemin çözümünün en teknolojik yolu sanırım. Akıllı teknolojilerle donatılmış ve çevre dostu Pop.Up, bir mega kentte A noktasından B noktasına gitmenin en kestirme yolu ayrıca.

GÜLMECE

Temel ,Trabzon Farabi hastanesinin önünde otomobilden süratle iner ve ,

  • Hemen sedye cetirirun , hemşureeee .Arkadaki arabada yarali var Diye avazı çıktığınca bağırır. Ve arkadaki arabaya döner ,
  • Banik yapmayun herkesi cağurdum .der.
  • Arkadaki arabadakiler..
  • Hasta sende değilmiii derler….

Otomobil Kısaltmaları Geçen Haftadan Devam

WAC – (Wide Open Throttle A/C Cutoff) Tam gaz klima kapatma

W/B – (Wheelbase) Dingiller arası mesafe

WHIPS – ( Whiplash protection safety seats ) Volvo boyun zedelenmesini önleme sistemi Arkadan gelecek kaza darbelerinde ön koltukları alttan ön yukarıya doğru kaydırarak, sürücü ve yanındakinin boynundan omuruna zedelenme ortaya çıkarmayan, salıncak hareketi içeren bir sistem Beyin travmalarına karşı koruyucu sistem. Özel olarak üretilen ön koltuklar ile arkadan çarpmalarda omurgaya binen yük absorbe edilir ve yaralanma riski azaltılır.

WOT – (Wide Open Throttle) Tam gaz, Tam açık gaz kelebeği

WSS – (Wheel Speed Sensor) Tekerlek hız sensörü

WTS- (Water temperature sensor) Su sıcaklık sensörü

WU-OC – (Warmup Oxidation Catalytic Converter) Isınma oksidasyon katalitik konvertörü

WU-TWC – (Warmup Three Way Catalytic Converter) Isınma üç yollu katalitik konvertörü

WRA – (World Road Association) Dünya Yol Birliği

X – (Experimental (vehicle)) Deneysel (taşıt)

XDRIVE – Bmw’nin 4 tekerden çekiş sistemi

ZEV – (Zero Emission Vehicle) Sıfır emisyonlu taşıt

ZETEC – (Zero Emission Technology) Sıfır emisyon teknolojisi kullanılan motor, Ford’un ürettiği en iyi motorlardan biridir.


Bu haber 21/04/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 369 defa görüntülendi
*