Çanakkale neden zirvede?

Çanakkale Tabip Odası’nda, dün bir basın toplantısı gerçekleşti. Gerçekleşen basın toplantısında, tüm merak edilenler ve salgında karşılaşılan problemler masaya yatırıldı. Tabip Odası Başkanı Dr. Güleda Erensoy, nüfus yoğunluğu az olmasına karşın, 100 bin nüfusta en çok vaka sayısına sahip olan Çanakkale ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Dr. Erensoy, Çanakkale’nin 81 il arasında neden bu denli dikkat çekici bir noktaya ulaştığını değerlendirmeleri ile kamuoyu ile paylaştı.

Çanakkale’de son günlerde, en çok konuşulan konu 81 il arasında, Çanakkale’nin vaka sayısı bakımından lider konumda bulunması. 100 bin nüfusta, en çok vakanın görüldüğü Çanakkale’nin bu duruma ulaşmasında temel etkenler nelerdir? Çanakkale Tabip Odası Başkanı Dr. Güleda Erensoy, basın toplantısı gerçekleştirerek, en çok sorulan bu konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“Mutant virüs Çanakkale’de çok fazla etkili oldu”

Tabip Odası Başkanı Dr. Güleda Erensoy, “Mutant virüs Çanakkale’de çok fazla etkili oldu. Mutant virüs sadece Çanakkale’de değil, Marmara Bölgesi’nin tamamında etkili oldu. Bizim bunu, bu yaşanan durumu engelleme fırsatımız vardı. Covid enfeksiyonunun bulaşması önlenebilir.

“Neden yerel insiyatif alınmadı”

Aşama aşama veriler Sağlık Müdürlüğü’ne geliyordu. Her gün vakaların kaynakları belli… Her yerdeki vaka sayısı Sağlık Müdürünün önüne geliyor. Ne yapmanız gerekir? Artış olan bölgelerde temaslıların tespit edilip, ayrılmaları gerekir. Gerekirse o bölge için hızlı test uygulanır. Bir diğer önlem ciddi karantinadır.

Temaslıların tespiti, test uygulanması ve karantina uygulaması ile muhtemelen ciddi eksikliklerimiz olmuş ve biz bu noktaya gelmişiz. Yurtlar karantina için ayarlanabilirdi. Bunlar zamanında yapıldı. Neden şimdi yapılmadı. Bir takım önleyici önlemler alınabilirdi. Ulaşım sınırlanabilirdi. Yerel insiyatif alınabilirdi ama neden yerel insiyatif alınmadı.

“Karantinaya alınan kişilerin takibini yapan ekipler, Çanakkale’de başından beri oturtulamadı”

Bu noktaya gelişimizin kesinlikle önlenebilir olduğunu ama önlenemediğini, önlenmediğini düşünüyorum.

Karantinaya alınan kişilerin takibini yapan ekipler, Çanakkale’de başından beri oturtulamadı. İnsanların karantinada olup olmadıklarını gerçekten net bir şekilde öğrenemedik. Biz il pandemi kurulunda değiliz. Güvenlik ekipleri bunu takip edebilselerdi, çok daha etkili bir süreç yönetilirdi” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 21/04/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 597 defa görüntülendi
*