Yoğun bakım bilmecesi

Çanakkale Tabip Odası Başkanı Dr. Güleda Erensoy, Çanakkale’deki yoğun bakım doluluk oranının yüzde 85’in üzerinde olduğunu açıkladı. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ise Çanakkale için yoğun bakım doluluk oranını yüzde 67,1 olarak kamuoyuna duyurdu. Çanakkale Tabip Odası ile Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan veriler birbirini tutmazken, ortaya yoğun bakım bilmecesi çıktı. Konuyu sağlık çalışanları ile görüştük. Çanakkaleliler sordu: “En çok vakanın görüldüğü Çanakkale’de ek tedbir alınacak mı?”

Geçtiğimiz günlerde Çanakkale Tabip Odası tarafından, il genelinde koronavirüs ile mücadele edilen yoğun bakım ünitelerinin dolduğu ifade edildi. ÇOMÜ Üniversite Hastanesi’nde acil serviste, yoğun bakım sırası bekleyen hastaların olduğu öğrenildi. Öte yandan Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nde, 4. Yoğun bakım ünitesinin açıldığı ve yeni açılan yoğun bakım bölümünün 2 gün içerisinde dolduğu Tabip Odası tarafından kamuoyuna duyuruldu.

“Bakan Koca, Çanakkale yoğun bakım doluluk oranı yüzde 67,1 dedi”

Geçtiğimiz gün ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, riskli illerdeki yoğun bakım doluluk oranlarını açıkladı. Bakan Koca, “İstanbul’da yoğun bakım yataklarımızda doluluk yüzde 71,4. Çanakkale’de yüzde 67,1 Tekirdağ’da yüzde 73,5. Kırklareli’nde yüzde 69. Yalova’da yüzde 55,4 Vaka sayılarının artışı, sağlık çalışanlarımızın yükünü de oransal olarak arttırıyor” paylaşımında bulundu.

Bakan Koca’nın sosyal medya paylaşımında Çanakkale’deki yoğun bakım doluluk oranı yüzde 67,1 olarak ifade edildi.

“Çanakkale’deki doluluk oranı yüzde 85’in üzerinde”

Tabip Odası Başkanı Güleda Erensoy, Biga Devlet Hastanesi’nin de dolu olduğunu ve koronavirüs hastalarını Çanakkale’ye sevk ettiğinin altını özellikle çizdi. Tabip Odası Başkanı Dr. Güleda Erensoy ise gazetemize yaptığı açıklamada, Türkiye geneli yoğun bakım doluluk oranlarının yüzde 69 olduğunu ve Çanakkale’deki doluluk oranının 85’in üzerinde olduğunu ifade etti.

Dr. Erensoy, Sağlık Bakan Fahrettin Koca tarafından geçtiğimiz hafta yapılan paylaşımda, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 80’in üzerinde olan iller arasında Çanakkale’de vardı. Bir haftada oranın yüzde 67,1 olması mümkün değildir dedi.

“Sağlıkçılara göre yoğun bakım yataklarının hepsi istatistiğe dahil ediliyor”

Sağlıkçılardan edinilen bilgiye göre, rakamlarda farklılıklar olmasının nedeni, istatistiklerin yoğun bakım yataklarının tümünün sayılmasından dolayı kaynaklandığı ifade edildi. Sağlıkçılar, koronavirüs hastaları için ayrılan yataklar olduğu gibi, ameliyat olan, kalp krizi geçiren hastalar için de yatakların ayrıldığını belirttiler.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan yoğun bakım yataklarındaki doluluk oranı, Çanakkale’deki tüm servislerdeki tüm yatakları kapsıyor yorumları yapıldı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 20/04/2021, Salı günü yayınlandı, 442 defa görüntülendi
*