Pandemi Kurulu’na tepki gösterdi

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

İl Pandemi Kurulu geçtiğimiz günlerde toplandı. Pandemi Kurul toplantısını, DEVA Partisi İl Başkanı Berkan Karaca gündeme getirdi ve “Yapılan toplantıda alınan kararları açıklamamasını anlayabilmiş değiliz” dedi. Başkan Karaca, “Çanakkale Tabipler Odası olmak üzere diğer Meslek Odaları ve kuruluşlarının kurulda yer alması gerekmektedir” ifadelerinde bulundu.

DEVA Partisi İl Başkanı Berkan Karaca, “Çanakkale’miz, Türkiye’nin en yoğun Covid-19 vakasının görüldüğü il olmuşken, İl Pandemi ve İl Hıfzısıhha Kurulu’nun 19.04.2021 tarihinde yapılan toplantısında alınan kararları açıklamamasını anlayabilmiş değiliz.

Salgının başında ilimiz bu süreçten en az etkilenen kent iken bugün gelinen noktada 1. liğe yükselmesindeki sorumluların artık bu konudaki ehil kişileri sürece dahil etmesini acilen bekliyoruz. Kaldı ki duyuru içeriğine bakıldığında toplantıya iştirak edenlerin arasında bilimsel anlamda açıklamalarda bulunabilecek yeteri kadar yetkin kişinin olmadığını görmek üzüntü vericidir.

Bu sebeple ivedi bir şekilde, önerilerinden faydalanılması gereken, başta Çanakkale Tabipler Odası olmak üzere diğer Meslek Odaları ve kuruluşlarının kurulda yer alması gerekmektedir.

Daha önce de defaatle belirttiğimiz üzere; Aşılama çalışmaları hızlandırılarak üç dört ay içerisinde %70 aşılama oranına ulaşılmalıdır. Virüs yayılımı engellenecek şekilde sosyal mesafe kuralları sıkılaştırılmalı; bu süre zarfında sıkıntı çeken vatandaş ve esnaf ekonomik ve sosyal olarak desteklenmelidir. Günlük test sayısı arttırılmalı ve en az iki hafta tam kapanma uygulanmalıdır.

Salgınla mücadelede yerel yönetimin gerekli insiyatifi almadığı, siyasi baskı altında kaldığı ve liyakat sahiplerinin fikirlerine kulak vermediği sürece tablo kötüleşmeye devam edecektir. Çözüm, bilirkişilerin sözünü dinlemekten geçmektedir” paylaşımında bulundu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 20/04/2021, Salı günü yayınlandı, 493 defa görüntülendi
*