Öğrenciler yüz yüze eğitim diyor

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale’nin Türkiye’de en yüksek vaka sayısının görüldüğü il olması yüz yüze eğitime devam eden 12. sınıf öğrencilerini de kaygılandırıyor ancak yüz yüze eğitimin yerini uzaktan eğitimin tutamayacağını düşünüyorlar ve vaka sayılarına rağmen yüz yüze eğitime devam etmek istiyorlar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 13 Nisan’da yapılan kabine toplantısı sonrası kısıtlama açıklamasında Ramazan ayının ilk iki haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanma uygulamasına geçtiğimizi duyurdu ve “İki haftalık dönemde hedeflediğimiz oranda iyileşmeyi temin edemezsek devamında çok daha sert uygulamaların gelmesi kaçınılmaz hale gelecek.” dedi. Açıklanan kararlarla 8. ve 12. sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları dışındaki tüm kademelerin uzaktan eğitim faaliyetlerini sürdürecekleri bildirildi.

Öğrencilerin eğitim kaygısı daha ağır basıyor

Şu an yüz yüze eğitime devam eden 12. sınıf öğrencilerine Çanakkale’nin Türkiye’de en yüksek vaka sayısının görüldüğü il olmasıyla birlikte yüz yüze eğitimin kendilerini tedirgin edip etmediğini sorduk. Öğrenciler yüz yüze eğitimden memnun olduklarını ve uzaktan eğitime geçmek istemediklerini bildirdi. Koronavirüs salgını ile ilgili bir takım kaygılarını dile getiren öğrencilerin eğitim kaygısı ise daha ağır basıyor.

12. sınıf öğrencileri Fatma İrem Köşeli, Doğa Kuruoğlu ve Emir Can Okuducu benzer fikirleri paylaştıklarını ifade ettiler. Üç öğrenci de uzaktan eğitimden verim alamadıklarını ve yüz yüze eğitimin kendileri için daha faydalı olduğunu söyledi. Uzaktan eğitimde derse giren öğrenci sayısının da az olduğunu söyleyen Fatma İrem Köşeli vaka sayısındaki artışın tedbirsizlikten kaynaklandığını herkes kurallara uygun davranırsa yüz yüze eğitimde bir problem olmayacağını düşündüğünü söyledi. Yüz yüze eğitimde bir soru sormanın bile öğrenci için önemli olduğunu belirterek eğer kapanma gerçekleşirse uzaktan eğitimde verilen konulardan da sorumlu olacakları bir sınavla karşı karşıya kalacaklarını ancak uzaktan eğitimden verim alamadıkları için sınavda zorluk çekeceklerini söyledi. Geçen sene kaldırılan konuları hala işlemediklerini ve sınavda bu konulardan da sorumlu olmak ile ilgili kaygı taşıdıklarını bildirdi.

Öte yandan Emir Can Okuducu uzaktan eğitimle ilgili olarak tahtada bir imge ya da simge görmeden öğrenmenin çok zor olduğunu, ailelerine virüs taşıma konusunda kaygılandığını ancak eğitimlerinin yüz yüze devam etmesinden memnun olduğunu söyledi.

Ş. Ezgi Tuncel

 


Bu haber 20/04/2021, Salı günü yayınlandı, 289 defa görüntülendi
*