Unutacağız maalesef…

3 hafta önce Ezgi Tuncel Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

“Bunu tüm dünya yaşıyor, bir tek bizim ülkemiz değil ki…” zırvalarını artık bir kenara bırakıp işin ciddiyetinin farkına varmanın vakti gelmedi mi?

Ölüm sayıları, vaka sayıları aldı başını gidiyor, bir nebze değişiklik yok uygulamalarda. Neymiş vatandaş maskesine mesafesine hijyenine dikkat etmiyormuş. Vatandaş mı dikkat etmiyor çalışmak zorunda olan yığınlar mı?

Bu vaka ilerleyişi karşısında zorunlu olmayan kim çıkar ki dışarıya ama ne yazık ki para kazanmak zorundayız. Çünkü evde kalırsak aç kalacağız.

Sadece biçimsel olarak değerlendirirsek sosyal devlet ve liberal devlet arasındaki en belirgin farktan bahsetmek gerekir. Sosyal Devlet vatandaşından kazandığının büyük kısmını vergi olarak alır ve karşılığında bir takım kamu hizmetlerini ücretsiz sağlar. Özellikle salgın ve afet gibi durumlarda vatandaşına destek olur. Liberal devletin ise vatandaşına destek olmak gibi bir yükümlülüğü yoktur ama vergisini de bu doğrultuda daha küçük miktarlar olarak belirler. Tüm bu süreç gösteriyor ki biz sosyal devlet vatandaşı gibi vergi ödeyip liberal devlet vatandaşı gibi destek beklememeliyiz. Sanırım bizden de beklenti bu.

Belki de bu bir yıldırma politikasıdır. İnsanlardan para mara istemiyoruz tam kapanma ilan et demesi bekleniyordur. Ama ülke o aşamayı çoktan geçti. Çalışan kesim için ne fark eder ki; ya çalıştığı yerde koronaya yakalanıp ölecek ya da evde oturup açlıktan ölecek. İyisi mi son ana kadar mücadele edelim. Belki korana öldürmez de güçlendirir.

Umut var olduğu sürece bu sağlık çalışanları, bu emekçiler üretmeye devam edecek bekli ama gün gelip bu badire de atlatıldığında kendilerine yapılan bu haksızlığı unutacaklar mı?

Keşke asla unutmayacağız diyebilseydim ama unutacağız maalesef…

Bizim güzel ülkemizin de handikabı bu işte…

 

 


Bu haber 19/04/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 215 defa görüntülendi
*