Pandemi tablosunun sorumlusu iktidar dediler

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Bugün Cumhuriyet Halk Partisi Merkez ilçe Başkanı Ali Uyanık ve İl Başkanı Metin Ümit Ural bir saat arayla 2 basın açıklaması gerçekleştirdi. İkisinin de açıklamasının merkezinde Türkiye’nin en yüksek vaka görülen ilinin Çanakkale olması vardı.

CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık saat 13.00’ te CHP İlçe Başkanlığında yaptığı açıklamasında Çanakkale halkının devletin getirdiği önlemlere dikkat ettiğini belirterek “bu iş AK Parti iktidarı tarafından yürütülememiş, sürdürülememiştir ve an itibariyle de bundan sonra olağanüstü şartların olağanüstü çözümleri olmalıdır.” dedi.

İktidara “Libya’ya 150 bin aşıyı gönderirken mantıkları neydi?” şeklinde soru yönelten CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık; “Aşı olmayan öğretmenler adına soruyorum. Aşı olmayan öğretmenler, 150 bin aşının Libya’ya neden gönderildiğiyle ilgili bize soru soruyorlar. Kendi insanının, özellikle risk gruplarının aşılanması tamamlanmadan, birçoğumuza aşı yapılmamışken, bu halde biz yurtdışına hangi mantıkla aşı gönderiyoruz?

Yurtdışına bilgi ve görgü arttırmak için insan ihraç eden AK Partili belediyeleri konuşmaya ise şu an zamanımız ve zeminimiz müsait değil. İnsan kaçakçılığında yeni bir aşama, insan kaçakçılığında yeni bir icat çıkardı Ak Parti. Hala bu konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.

Biz bu ülkede neye şaşıracağımızı, neye üzüleceğimizi can derdine düşmüş insanlar olarak bunun ayrımında değiliz. Biz resmen can derdiyle uğraşıyoruz. Ben bu noktada tüm ilgili sorumluların artık sadece akıl yoluyla, sadece bilimsel gerçeklerle bu işi yürütmelerinin kaçınılmaz olduğunun altını çizmek istiyorum. Çanakkale halkı olarak bu şartlarda daha fedakarca, daha soğukkanlı bir şekilde bu işi yürütmemiz gerekiyor. Sağlıklı ve güzel günlere ulaşmak zorundayız. Ülke resmen yaprak dökülür gibi dökülüyor. Bu ülke bunlardan daha iyisini hak ediyor. Yoksulluk ve yolsuzluk kaderimiz değildir. Gelecek güzel günlere inanıyoruz.” dedi.

“İnsanları 1 metrelik karşı kaldırıma sıkıştırmanın bir mantığı var mı?”

Saat 14.00’de Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yapan CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural ise; “Çanakkale gibi bir şehrin, vaka sayısında İstanbul’u bile geçmiş olması; kentimizde salgın sürecinin düzgün yönetilememesinin bir sonucudur. Bu yüzden yaşadığımız COVİD 19 virüsünün neden olduğu pandemi değil; AKP’nin yanlış politikalarıyla ülkemizi sürüklediği AK Pandemidir.

Salgının başından beri uyarıyoruz. Çanakkale’mizin bu duruma gelmesinde sorumluluk, bütün uyarılarımıza rağmen Gaziantep’te salgın pik noktasında iken uçaklar dolusu insanı Çanakkale’mize taşıyan AKP yöneticilerinindir. Çanakkale’mizde Kordon, Özgürlük Parkı, Halk Bahçesi kapatıldı; AVM’ler ve yoğun işçi çalıştıran fabrikalar hala açık! Bu kararları alanlar, nerede yaşıyor? Çanakkale’de yaşıyor mu; bu kenti biliyor mu, artık emin olamıyoruz. Bir kez daha hatırlatmak isteriz: Çanakkale’de Kordon boyu, insanların sadece buluştuğu, eğlenmek için gittiği bir yer değildir. Aynı zamanda bir güzergâhtır. Pandemi de olsa her sabah işe gitmek zorunda olan Çanakkalelilerin yürüdüğü yoldur Kordon. Vatandaşlarımızın birbirine temas etmeden kullanabileceği bu güzergâh varken; burayı kapatıp da insanları 1 metrelik karşı kaldırıma sıkıştırmanın bir mantığı var mı? Virüs, metrelerce genişlikteki kordonda bulaşıyor; ama AVM ve fabrikalara gidince bulaşmıyor; öyle mi?

COVİD-19 salgınında, hastalığın tedavisi de aşısı da var. Fakat AKP iktidarı, toplumu hızlıca aşılamak yerine Libya’ya aşı göndermeyi tercih ediyor. Tedavi edilebilir, aşısı bulunmuş bir hastalıkta bu halde olmamızın sebebi; siyasi iktidarın süreci yönetmeyi becerememesindendir. Salgını yönetemeyen AKP yöneticileri ve bürokratlar derhal istifa etmelidirler.” dedi.

Ş. Ezgi Tuncel


Bu haber 19/04/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 185 defa görüntülendi
*