Kapanmak İstiyoruz

100 bin nüfusa göre açıklanan vaka sayılarında Çanakkale, Türkiye birincisi oldu. 81 il arasında en riskli konumunda bulunan Çanakkale’de, toplumun her kesimi alınan önlemlerin yetersiz olduğunu ve tam kapanmanın dışında bir çözüm kalmadığını belirttiler. Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cumhur Ersümer, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP ve DEVA Partisi İl Başkanları, Baro Başkanı Bülent Şarlan, Çanakkale Tabip Odası başta olmak üzere 14 gün tam kapanmanın şart olduğunu ifade ettiler. Çanakkale’de yoğun bakımlar tam anlamıyla dolarken, kentteki vakalar hızla artmaya devam ediyor. Çanakkaleliler “Kapanmak istiyoruz” dediler.

100 bin nüfusa göre en çok vaka sayısının görüldüğü il Çanakkale oldu. Çanakkale’de, 100 bin nüfusta 962,98 vaka görüldü. 34 seviyelerinden 962 seviyelerine vakaların çıktığı Çanakkale’de alınan önlemlerin ve tedbirlerin yetersiz kaldığı, vatandaşların ise kendilerini tam anlamıyla koruyup, gerekli önlemleri almadıkları gözler önüne serilmiş oldu.

Tüm Türkiye’de vaka sayılarında, kısmen bir düşüş yaşanırken, Çanakkale kabus gibi bir ortamın doğrudan içine girdi. Hastanelerden edinilen bilgilere göre, hem ÇOMÜ Üniversite Hastanesi hem de Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nin yoğun bakımları doldu.

“4.yoğun bakım servisi 2 günde doldu”

Tabip Odası’nın verdiği bilgide, Devlet Hastanesi’nde, 4. Yoğun bakım ünitesinin açıldığı ve 2 gün içerisinde dolduğu belirtildi.

“Doluluk yüzünden evlerine gönderilen vatandaşlar var”

ÇOMÜ Üniversite Hastanesi’nde, koronavirüs testi pozitif çıkan ve ağır belirtileri olan vatandaşların yoğun bakım için acilde sıra bekledikleri belirtildi. Öte yandan, testi pozitif çıkan ve belirtileri olan, serviste tedavi edilmesi gereken vatandaşlarında, doluluk yüzünden evlerine gönderildikleri öğrenildi.

Çanakkale’de salgın artık kontrolden çıkarken, vatandaşlar tam kapanmamız gerekmektedir yorumlarında bulundular.

“Şehrin önde gelenleri tarafından kapanma önerisinde bulunuldu”

Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cumhur Ersümer, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan,  Çanakkale Tabip Odası, DEVA Partisi İl Başkanı Berkan Karaca, CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural, Baro Başkanı Bülent Şarlan başta olmak üzere, tedbirlere uyulması gerektiğini ve salgının kontrolden çıktığı ile ilgili değerlendirmelerde bulundular. “Tam kapanma şarttır” dediler.

“Sendikalar özellikle yüz yüze eğitimin son bulmasını istediler”

Öte yandan Sendikaların temsilcileri tek tek yapmış oldukları paylaşımlarla, hem okullarda yüz yüze eğitimlerin durdurulması gerektiğini hem de eğitimcilerin hızlı bir şekilde aşılanması gerektiğini belirttiler.

“Çanakkaleliler beklentilerini sıraladılar”

Çanakkale vaka sayılarına bakıldığında hak etmediği bir noktada bulunurken, vatandaşlar; karantinaya alınan yurttaşların denetimlerinin düzenli yapılması, izolasyon sürecinde olması gereken temaslı yurttaşların tespit edilip, takiplerinin yapılması, aşılama faaliyetine hız verilmesi, ev ziyaretlerinin bir an önce son bulması, Çanakkale’ye il dışından giriş-çıkışların kapatılması ve tam kapanmanın olması için deyim yerindeyse haykırdılar.

Tunahan Ünsal


Bu haber 19/04/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 599 defa görüntülendi
*