Çanakkaleli kadınlar İstanbul Sözleşmesi için dava açtı

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Cuma günü Çanakkale İstanbul Sözleşmesi İnisiyatifi, Cumhurbaşkanlığı’nın İstanbul Sözleşmesi’den çekilme kararına karşı Danıştay nezdinde dava açtı.

Dava ile ilgili olarak bir basın açıklaması yapan Çanakkale İstanbul Sözleşmesi İnisiyatifi şu ifadeleri kullandı; “Bilindiği gibi, 20 Mart 2021 tarihinde gece yarısı yayınlanan bir Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye Cumhuriyeti’nin; İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nden çekildiği ilan ve iddia edilmiştir.

Söz konusu tasarrufun; kadınların on yılları aşan mücadelesi ile elde ettiği bir kazanım olan; toplumsal cinsiyet eşitliğinin tesisi için üye devletlere ciddi sorumluluk yükleyen önemli bir hukuki kazanıma yönelmiş ciddi bir müdahale, yok sayma olduğu açıktır. Bu nedenle İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmediğimize, vazgeçmeyeceğimize ilişkin çeşitli eylem ve etkinliklerimizi devam ettiriyoruz.

Söz konusu kararname usul açısından da hukuksuz hatta yok hükmünde bir kararnamedir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin öncülüğünde, tam bir toplumsal mutabakatla, TBMM’ce oy birliği ile onaylanan bu sözleşmenin, bir gece yarısı tek kişinin iradesi ile feshedilmesi fonksiyon gaspıdır. Bu hukuksuz tasarrufun kabul edilmesi, temel haklara ilişkin tüm uluslararası sözleşmeleri tartışmalı ve hukuki güvenceden yoksun hale getirir ki bunun sonucu tam anlamıyla otoriter ve sadece şekli bir cumhuriyet rejiminin kabulüdür. Kadınlar ne eşit ve özgür yaşam haklarından, ne de diğer demokratik haklarından vazgeçer.

Bu nedenle birçok alanda devam eden mücadelemizi hukuki alanda da veriyoruz ve söz konusu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin iptali için toplu davamızı açıyoruz. Bu süreçten sonra Danıştay’ı hukukun gereğini yapmaya ve söz konusu kararnameyi ivedilikle iptal etmeye davet ediyoruz.

Devletlerin insan hakları bakımından pozitif koruma yükümlülüğü söz konusudur. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde her gün birkaç kadın öldürülmektedir. İçişleri Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de 2020 yılı içerisinde 300 kadın öldürülmüştür. 2021 yılının ilk üç ayında 79 kadın erkekler tarafından öldürülmüştür. Aynı sürede Şüpheli kadın ölümleri sayısı 45’tir. 124 kadının ölümü bu ülkede kadınların can güvenliğinin sorumlu makamlar tarafından korunamadığının göstergesidir. Bu koşullarda İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmek kadın cinayetleri ile etkin mücadele edilmediğinin, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmadığının, kadın ve kız çocuklarının özgürlük ve güvenlik hakkının korunamadığı bu koşullarda kadınları ve çocukları daha da korumasız bırakmak demektir. Bu durum Devletin AİHM’de AİHS m. 5 kapsamında mahkûmiyetini getirecektir.”

Haber Merkezi


Bu haber 18/04/2021, Pazar günü yayınlandı, 561 defa görüntülendi
*