“Sadaka değil alın teri”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

DİSK Emekli Sen tarafından, 81 ilde eş zamanlı olarak bayram ikramiyeleri ile ilgili basın açıklaması yapıldı. DİSK Emekli Sen Çanakkale Şubesi tarafından yazılı olarak yapılan açıklamada, “Bayram ikramiyeleri adı altında yapılan ödemeyi şiddetle kınıyor ve kabul etmiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

DİSK Emekli Sen tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında, emeklilere bayramda ödenen bayram ikramiyelerine tepki gösterildi. Emekliler bayram ikramiyelerinin anlamını yitirdiğine ve enflasyonun altında kalarak önemini kaybettiğine değindiler.

Bizleri açlığa ve yoksulluğa terk etmeye devam ediyorlar”

Yapılan açıklamada, “İktidar 13,5 milyon emekliye topyekûn saldırmaya, emeklileri ötekileştirmeye; bizleri açlığa ve yoksulluğa terk etmeye devam ediyor.

Taleplerimiz karşısında üç maymunu oynayan iktidar bugün de emeklilere “bayram ikramiyesi” adı altında yapılan üç kuruşluk ödemelere göz dikiyor.

Emekli ikramiyeleri bugün anlam ve önemini çoktan yitirmiş bulunuyor”

Yıllarca sendikamızın emekli ücretlerinin düşürülmesine ve asgari ücretin gerisinde kalmasına karşı yükselttiği mücadele ve ısrarcı taleplerimiz sonucu 2018 yılında yılda iki kez verilmeye başlanan ve o tarihten itibaren güncellenmeyerek 1.000 TL olarak verilmeye devam edilen emekli ikramiyeleri bugün anlam ve önemini çoktan yitirmiş bulunuyor.

Bizler, emeklilere yapılan her ödemeyi sadaka olarak gören bu anlayışı ve “bayram ikramiyesi” adı altında yapılan bu ödemeyi şiddetle kınıyor ve kabul etmiyoruz.

Bundan sonraki bayramları bayram tadında geçirebilmek için talebimizi dillendirmeyi sürdüreceğiz”

Bizler, hem asgari ücret hem de enflasyon karşısında eriyen emekli bayram ikramiyelerinin belli bir noktada sabitlenip, enflasyondan etkilenmeden 1.000 lira olarak ödenmeye devam edilmesini kabul etmediğimizi bildiriyorduk.

Bugün geldiğimiz noktada, günlük ortalama masrafı 10 milyon lira olan saraydan bildiriyorlar: Emeklilerin bayram ikramiyesine enflasyon oranında artış yapılacak! Bizlere müjde olarak sunulan bu sadakayı DİSK Emekli-Sen olarak kabul etmeyecek; özellikle geçen bayramda yaşadığımız olumsuzlukları da göz önünden bulundurarak, bundan sonraki bayramları bayram tadında geçirebilmek için talebimizi dillendirmeyi sürdüreceğiz.

Bu anlamda acilen bu ikramiyenin “bayram ikramiyesi” değil “emekli ikramiyesi” adı altında değiştirilmesini ve asgari ücretin altına düşmeyecek şekilde yılda dört ikramiye olarak güncellenmesini talep ediyoruz.

Onur kırıcı uygulamalara ve hak ihlallerine karşı emekliler, yaşamın ekonomik, toplumsal, kültürel her alanında söz söylemeye, mücadele etmeye devam edecek! Bayramların bayram tadında kutlanacağı günler gelecek! Dayatma değil toplu sözleşme; sadaka değil alın teri” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 16/04/2021, Cuma günü yayınlandı, 389 defa görüntülendi
*