“Bize hiç yakışmayan bir tablomuz var”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Ortak Komite ve Meclis Toplantısı, geçtiğimiz gün, saat 15.00’de video konferans yöntemiyle yapıldı. Gerçekleşen toplantıda, ÇTSO Meclis Başkanı Osman Okyay ve ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu önemli açıklamalarda bulundular. Başkan Okyay, ekonomik değerlendirmelerinde, “Ticaret erbabı olarak bize düşen; ülkemizin yerli ve milli üretimini desteklemek, dışa bağımlılığını azaltacak üretim adımlarını hayata geçirmek ve geleceğimiz olan gençlerimize istihdam olanakları yaratmaktır” ifadelerini kullanırken, Yönetim Kurulu Başkanı Semizoğlu ise, “Çanakkale olarak da ülke olarak da vakalarda bize hiç yakışmayan bir tablomuz var” dedi.

ÇTSO Ortak Komite Toplantısı ve Nisan ayı Meclis Toplantısı, geçtiğimiz gün online olarak gerçekleşti. Gerçekleşen toplantıda, Meclis Başkanı Okyay ve Yönetim Kurulu Başkanı Semizoğlu önemli açıklamalarda bulundular.

“Kovid-19 vakalarındaki artış, hükümetimizi yeni tedbirler almaya zorladı”

ÇTSO Meclis Başkanı Osman Okyay, “1 yılı aşkın süredir hayatımızı büyük ölçüde etkileyen ve bizi yeni normal düzenine alıştıran, Kovid-19 vakalarındaki artış, hükümetimizi yeni tedbirler almaya zorladı. Kısa sürede, aşılama noktasında istediğimiz seviyelere gelerek, koronavirüs hastalığını önemli ölçüde bertaraf edebilmeyi diliyorum. Mübarek Ramazan ayına girdiğimiz bu günlerde, maske-temizlik-mesafe kurallarına dikkat ederek, bulaş oranını millet olarak azaltacağımıza yürekten inanıyorum.

“Yatırımların cazip hale getirilmesi, yatırım iştahının arttırılması, bürokratik süreçlerin kolaylaştırılması adımları işverenlerimizi yatırım iklimine yeniden sevk edebilecektir”

Cumhurbaşkanımız, geçtiğimiz ay ekonomi reform paketini açıkladı. Ardından eylem planına dökülen reform paketiyle ilgili olarak aksiyonlar da ivedilikle alındı. Bu paket ile bütçe açığının azaltılması için yeni tedbirlerin hayata geçirilmesi uzun vadede salgının yarattığı etkileri azaltmak açısından önemlidir. Bu doğrultuda yeni hükümet sistemine uygun şekilde yatırımların cazip hale getirilmesi, yatırım iştahının arttırılması, bürokratik süreçlerin kolaylaştırılması adımları işverenlerimizi yatırım iklimine yeniden sevk edebilecektir diye düşünüyorum.

Yine Cumhurbaşkanımız tarafından kamuoyuna duyurulan, İnsan Hakları Eylem Planı’na baktığımızda da yargı sistemimizdeki iyileşmeye destek olmasını, Türkiye’nin uluslararası standartlarının korunmasına katkı sunmasını bekliyoruz.

“Artan kredi faizleri yeni iş kurmak, yatırım yapmak isteyenlerin önünde bir yük olarak duruyor”

Artan kredi faizleri yeni iş kurmak, yatırım yapmak isteyenlerin önünde bir yük olarak duruyor. Kalıcı bir fiyat istikrarının; planlı ve sürekli bir yatırımı, üretimi ve ticareti harmanlayacak şekilde geliştireceğinin altını çizmek istiyorum. Üretim ve ticareti canlandırmak ile istihdamı artırmak için gerekli olan yatırımlar, enflasyonist baskılar sona erdiği takdirde eski rutinine dönecek, rayına oturacaktır. Ticaret erbabı olarak bize düşen; ülkemizin yerli ve milli üretimini desteklemek, dışa bağımlılığını azaltacak üretim adımlarını hayata geçirmek ve geleceğimiz olan gençlerimize istihdam olanakları yaratmaktır” açıklamasında bulundu.

“Bize hiç yakışmayan bir tablomuz var”

ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, “Çanakkale olarak da Ülke olarak da vakalarda bize hiç yakışmayan bir tablomuz var.

Çanakkale’nin Türkiye üçüncüsü, Türkiye’nin ise Avrupa birincisi, Dünya ikincisi olduğu ayrıca Çanakkale’nin yoğun bakımı yüzde 80 üzerinde dolu olan 6 ilden biri olduğu açıklandı. Şubat ayından beri ilimizde salgının 21 kat artması bize daha dikkatli olmamızı maske, mesafe, hijyen kurallarına daha önem vermemizin gerekliliğini gösteriyor. Bugün Pandemi Kurulu’nda Sayın Valimizin dediği gibi sadece sağlık penceresinden bakmamız gereken bir durumdayız. İş dünyası olarak kabul etmemiz zor olsa da rakamlar bu duruma getirdi maalesef.

“Bu şartlarda ekonomiyi konuşmak zorlaşsa da bardağın dolu tarafından bakmayı her zaman tercih ediyoruz”

Bu şartlarda ekonomiyi konuşmak zorlaşsa da bardağın dolu tarafından bakmayı her zaman tercih ediyoruz. Yeni Ekonomi Reform Paketi ile amaçlanan “Makroekonomik istikrarın temini”, “Rekabetçi üretim ve verimlilik artışları” ile “Şeffaf, öngörülebilir ve hesap verilebilir yönetim” inşallah mümkün olur. Kamu ve yerli sanayi işbirliği, ekonomiyi yatırım, üretim, istihdam ve ihracat temelinde büyütme amacı umut verici. Çünkü büyüme rakamları yükselse de istihdamsız bir büyüme, yeni iş alanları yaratılmaması demektir ki başka sorunları getirecektir. Üretim ile birlikte istihdam da arttığı sürece kalkınarak büyümeden söz edebiliriz.

Sayın Meclis ve Komite Üyeleri, biliyorsunuz her yıl Ramazan ayında TOBB tarafından sağlanan bütçe ile ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımında bulunuyoruz. Bu yılda Yönetim Kurulu olarak uygulamamızı değiştirerek alışveriş çeki vermeye karar verdik. Verdiğimiz çekler ile üyemiz olan 20 yerel marketten alışveriş yapılarak alkol ve tütün ürünleri dışında her türlü ürün alınabilecek. Burada bu kararı vermemizin sebeplerinden bir tanesi şu; istatistikler bazı enteresan bilgileri gösteriyor. Bulguru olana bulgur veriyoruz, salçası olana salça veriyoruz ama bu çekler vasıtasıyla birçok yerde çok enteresan istatistiki bilgiler ortaya çıkmış. Mesela en çok alınan şey çocuklara çikolata… Çocuğuna çikolata alamayan bir aile çikolata almış. Bunun için insanlar gönüllerince harcasın. İnşallah hayrımız da kabul olur” ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi


Bu haber 15/04/2021, Perşembe günü yayınlandı, 186 defa görüntülendi
*