Toplu ulaşıma kısıtlama geldi

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Kısmi Kapanma süreci ile Türkiye’de bir dizi önlemde hayata geçirildi. Koronavirüs tedbirleri arttırılırken, toplu ulaşımla ilgili de karar alındı. Oturma kapasitesi sınırlandırıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde kısmi kapanma dönemine geçtiğimizi kamuoyuna ilan etti. Kısmi kapanma döneminde, yeni kısıtlamalar ve tedbirler hayata geçirildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliklerine kısmi kapanma ile ilgili genelge ulaştırıldı. Genelgeye göre toplu ulaşımda ise oturma kapasitesi artık sınırlandırıldı. Oturma kapasitesi yüzde 50 ile sınırlandırıldı.

Genelgede, toplu ulaşım ile ilgili, “Şehir içi toplu ulaşım araçlarında;

Oturma kapasitesi % 50 ile sınırlandırılacak,

Minibüs/midibüsler ile koltuk kapasitelerinde herhangi bir seyreltme ve kaldırılma yapılmayan otobüsler gibi iç hacim bakımından fiziki mesafe kurallarının uygulanamayacağı şehir içi toplu ulaşım araçlarında ayakta yolcu alınmasına müsaade edilmeyecek,

Bunların dışında kalan raylı sistem araçları (metro, tramvay vb.), metrobüsler ve koltuk kapasiteleri seyreltilmiş/kaldırılmış otobüsler gibi ayakta yolcu taşıma ağırlıklı toplu ulaşım araçlarında; fiziki mesafe kurallarına aykırı olmayacak şekilde hangi oranda/sayıda ayakta yolcu alınabileceği il/ilçe umumi hıfzıssıhha kurulları tarafından tespit edilecek.

Raylı sistem araçları (metro, tramvay vb.), metrobüsler ve koltuk kapasiteleri seyreltilmiş/kaldırılmış otobüslerde ayakta alınabilecek yolcu sayısını belirtir levha/tabela herkesin görebileceği şekilde asılacak ve ayaktaki yolcuların durabileceği yerler fiziki olarak işaretlenmek suretiyle belirlenecek” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 14/04/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 486 defa görüntülendi
*