Utangaçlık  

4 hafta önce Handan Şen Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Utangaç çocuklar, dışarıdan bakıldığında yaramazlık yapmadıkları için uyumsuz olarak düşünülmezler. Bu çocuklar etkinliklere katılmaz, sadece izlemeyi tercih eder. Genellikle tek başlarına oynarlar ve diğer insanların yanında fazla rahat değillerdir. Utangaç çocuklar, öz güveni yeterince gelişmemiş çocuklardır. Yanlış bir şey yapmaktan ve söylemekten çekinirler. Yardım istemekten utandığı ya da kendini çok yalnız hissettiği için okulda başarısız olabilirler. Sakin ve çekingen olarak düşünülen bu çocuğun uyumsuzluğu geç fark edilir.

Utangaçlığın en önemli nedenlerinden biri anne babanın çocuğu sürekli kontrol altında tutması, en basit hatasında bile ayıplanması, aşağılanması, cezalandırmasıdır. Yine anne babası şiddetli kavgaları, çocuğun engellemesi, sevgi ihtiyacının doyurulmaması da utangaçlığa sebep olabilir. Çocuğun model alışı yetişkinlerin utangaç bir kişiliğe sahip olması da çocuğu etkiler.

Çocuklara sürekli “Akıllı çocukları herkes sever”, “Uslu ol herkes sana aferin desin”, “Sen diğer  çocuklar gibi yaramaz olma.” Telkinlerinde bulunmak çocuğun utangaç olmasına sebep olabilir.  “Sakın başkalarının yanına çok yaklaşma, kimseyle konuşma.” gibi sözlerle çocuğa öz güvenini kazandıracak olan ortamları ve olayları engellemekte utangaçlığa sebep olabilir.

Utangaçlığı ortadan kaldırabilmek için; çocuk üzerinde fazla baskı yapmamak gerekir. Çocuğun yaptığı yanlış davranışlardan daha çok olumlu davranışlar görülmeli,  bu davranışları pekiştirecek ödüller verilmelidir.

Çocuğun öz güven duygusu, ihtiyaçları zamanında karşılanarak, tek başına yapacağı sorumluluklar verilecek sağlanmalı ve çocuk yavaş yavaş rahat davranmaya alıştırılmalıdır.

Çocuklar grup faaliyetlerine yönlendirilmeli ve aynı zamanda onları yalnız bırakmamalı ve destekleyici bir tutum içinde girilmelidir. Çocukla etkin iletişim kurulmalıdır. Aile çocuklarına iyi örnek olmalıdır.

Utangaç çocuklara sık sık sevildikleri ve değerli oldukları hissettirilmelidir.

 


Bu haber 13/04/2021, Salı günü yayınlandı, 429 defa görüntülendi
*