Su Hayattır

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Suyun hayatımızdaki yerini anlatsak, sayfalara sığmaz. Fuzuli bile,”Su Kasidesi”nde, önemini, sevgi, aşk ile bağdaştırarak anlatmış.

“Su hayattır” diyen de var, içmekte zorlanan da. Kimileri, içeceği suyu, 40 gün araştıracak kadar bu konuda hassas. Kimileri de sudaki hayatın sırrına hayran… Bizim gibi. Su bizim için, Adana Kebap tadında. Su deyip geçmeyin. Her canlının ihtiyacı, o yoksa
hayat da yok. Ama fazlasının zarar olduğu da biliniyor… Peki, suyla
aramız nasıl? Bu konuda sanırız bizimle yarışacak kimse yoktur. Günde en az,3 litre suyu içeriz. Yazın, daha fazlası. Çağlar boyu su insanlık için, öylesine önemli bir ihtiyaç oldu ki, uğruna savaşlar yapıldı, Yokluğunda, salgın hastalıklar toplumları telef etti. Vücudumuzun dörtte üçünü kaplayan su, basit bir sıvıdan ötesi. Çok içildiğinde zehir! Az tüketildiğinde ölüm. Güzellik de vaat ediyor, gençlik de… İnsanların, ortak noktada buluştuğu tek nokta su. Zengini de, fakiri de susuz yapamıyor. Su hayattır ve dünyadaki hayat doğrudan suyla bağlantılıdır. – Vücut için neden önemli? Su, kısaca H2O, hücrelerimizin hayati olarak ihtiyaç duyduğu yapılarını korumak üzere, içlerinde bulunması gereken besindir. Bedenimizin iç ısısını kontrol eder ve dengede tutar. Karbonhidrat ve proteinlerin metabolize edilip, kanda taşınmasını sağlar. Bedenimizdeki atıkların idrar ve dışkı yoluyla atılmasını sağlar. Beyin ve omuriliğe basınç desteği sağlar ve hasardan korur. Tükürük ve diğer salgıları oluşturur, eklemleri kayganlaştırır. Ve su sadece kanımızda yer almaz, Organlarımızda değişken oranlarda sudan oluşurlar. Kalbimiz ve beynimiz, neredeyse dörtte üç oranında sudan oluşur, Akciğerlerimiz yaklaşık bir armut kadar su içerir. Kuru olabileceğini düşündüğümüz kemiklerimizin bile, neredeyse üçte biri sudan oluşuyor.

                        Az içmek!
Yeterli su içmeyen biri, hangi sorunlarla karşılaşır? Yeteri miktarda su içmeyen biri dehidrasyon neticesinde, ciddi sağlık problemleri yaşayabilir. Yorgunluk, kafa karışıklığı, hafıza kaybı, baş dönmesi, idrar yolu enfeksiyonları. Kabızlık, kuru-kırışık cilt, kırılgan saç, zayıf tırnaklar ve baş-kas ağrısı. Az su içmek neticesinde karşılaşılabilecek durumlardan birkaçı. Suyun fazlası da zarar! Aşırı su tüketmek böbreği aşırı çalışmaya zorluyor. Bu da, uzun dönemde böbreğe zarar veriyor, vücuttan kıymetli tuz kayıplarına sebep oluyor. Su zehirlenmesi denen bir şey var. Kalp ve böbrek yetmezliği olan kişilerde, aşırı su tüketmek akciğer ödemi, nefes darlıkları gibi şikâyetlere dönebiliyor. Erişkin bir kişi için su ihtiyacı, ortalama kilo başına 30 mililitredir. Yani 60 kiloluk biri 1,8 litre su tüketmeli. Günde iki litre için kavramı bu nedenle hurafedir. Herkes kendi kilosuna ve temposuna göre bunu belirlemeli. Vücuttaki atıkları atabilmek için, en az yarım litre su mutlaka gerekli. Bunu alıyorsak vücut sistemleri çalışmaya devam ediyor ama birtakım eksikliklerle devam ediyor. 18 yaşın altındaki çocuklarda, güneş altında çalışanlarda, ağır egzersiz yapanlarda su ihtiyacı daha fazla.  Suyu suyla yerine koymak lazım. Su için denildiğinde, sıvı tüketin anlamına gelmiyor.! Çay, kahve, bitki çayı gibi içecekler su değil…. Su insanlar için “nefes almak gibi” Kaliteli yaşam, uzun bir ömür istiyorsanız, su hayatınızın vazgeçilmezi olmalı. Günde maksimum üç litre tüketilmesi gereken su, içilmediği zaman vücut yağ yakımı yapmaz. Su nefes gibidir. Hadi bakalım. Dediklerimize dikkat ederek, su tüketimini ihmal etmeyelim. Sağlıcakla kalınız.


Bu haber 13/04/2021, Salı günü yayınlandı, 443 defa görüntülendi
*