“Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi”

4 ay önce Eğitim Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

“Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi” kapsamında Çanakkale’de belirlenen 6 Meslek ve Teknik Anadolu Lisesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Zorlu salgın sürecinde mesleki ve teknik anadolu liselerinin başarılarından yola çıkarak, mesleki eğitimde son yıllarda yaşanan iyileşmeyi tüm meslek okullarımızda yaygınlaştırmak ve mesleki eğitimin kalitesini artırmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından “Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi” başlatıldı. 5 ayrı tema halinde düzenlenen bu özel projede Çanakkale’de Bayramiç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Biga Ayşe Doğan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Çan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Gelibolu Armatör Yakup Aksoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Lapseki İçdaş-ÇİB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde çalışmalar hızla uygulanmaya başlandı.

Proje kapsamında pek çok faaliyet hayata geçirildi

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından proje kapsamında belirlenen 6 okulda büyük onarım planlaması yapılarak iyileşme sağlamak amacıyla okulların ihtiyaçları belirlendi. Ayrıca İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde proje kapsamında sürecin işbirliği içerisinde ilerlemesi için ilimizde belirlenen 6 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin Müdürleri ile BİLSEM Müdürünün katılımıyla toplantı gerçekleştirildi. Çanakkale’deki mesleki ve teknik anadolu liseleri rehber öğretmen/psikolojik danışmanları ile projenin eşgüdüm içinde yürütülmesi için çevrim içi platformda Çanakkale Rehberlik ve Araştırma Merkezi tarafından toplantı düzenlendi. Proje için belirlenen okulların yönetici ve öğretmenlerine 28 Ocak 2021 tarihinde “Mutlu Birey Yetiştirmek”, yönetici ve rehber öğretmen/psikolojik danışmanlara 2 Mart 2021 tarihinde “Çocuk Ergen Psikolojisi” konularında çevrim içi platformlarda eğitimler düzenlendi. Yönetici ve Öğretmenlerin Desteklenmesi kapsamında okulların yönetici ile öğretmenlerine proje farkındalığını artırmak ve bilgilendirmek, kişisel gelişim ve liderlik, proje verimliliğini artırmaya yönelik iş başı ve mesleki gelişim konularında eğitimler düzenlenerek bu eğitimlere 26 yöneticinin ve 408 öğretmenin katılımı sağlandı. Eğitim Ortamlarının İyileştirilmesi kapsamında Gelibolu Armatör Yakup Aksoy MTAL, Biga Ayşe Doğan MTAL ve Gelibolu Armatör Yakup Aksoy MTAL’ye Z-Kütüphane kurulumu yapıldı. Bayramiç MTAL, Çan MTAL ve Gelibolu Armatör Yakup Aksoy MTAL’nin kütüphaneleri zenginleştirildi. Temel Beceri Eğitimi ve Kişisel Gelişim Desteği kapsamında Türkçe, Matematik, Fen ve Okuryazarlık alanlarında destek eğitim programları hayata geçirilerek toplamda 745 öğrencinin bu programlara katılımı sağladı. Öğrenci Velilerine Yönelik Destekler kapsamında okullarda eğitim öğretim gören öğrenci velilerinin her yönüyle gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla ilimizde çalışmalar başlatıldı. “Meslek Liseleri Ailelerle Buluşuyor” etkinliği bünyesinde toplam 20 öğrenci 6 aileyi ziyaret etti. Ortaokul mezunu velilerimiz bu doğrultuda ihtiyaçları olan eğitimleri alabilmeleri için Halk Eğitim Merkezlerine yönlendirildi.

Faaliyetler devam edecek

Öte yandan İl Millî Eğitim Müdürlüğü bünyesinde proje ile ilgili çalışmaların Mesleki ve Teknik Eğitim Şubesi koordinatörlüğünde Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Şubesi, Hayat Boyu Öğrenme Şubesi, Strateji Geliştirme Şubesi, Özel Eğitim ve Rehberlik Şubesi ile Ölçme ve Değerlendirme Şubesi iş birliğiyle çok kapsamlı bir biçimde ilerlediği ve “Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi” doğrultusunda Çanakkale’deki çalışmaların özverili ve aktif bir şekilde gerçekleştirilmeye devam edileceği bilgisi paylaşıldı.

Ş. Ezgi Tuncel


Bu haber 11/04/2021, Pazar günü yayınlandı, 305 defa görüntülendi
*