Hoş geldin Ramazan

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Bir Ramazan ayını daha, yarın itibarı ile idrak etmeye başlıyoruz. Ancak, bu seneki ramazan biraz buruk olacak. Zira Salgın hastalık, ibadet de dahil, bazı görevlerimizi yerine getirmeyi engelleyecek. Sağlık olsun. Her şeyin başı sağlık. Geriye dönüp baktığımızda, geçen Ramazanda, yanımızda olan, arkadaşımız, komşumuz ve kardeşlerimizin  hayatta olmadığını görürüz. Hayat böyle bir şey işte. Bir devir. Birileri doğacak, birileri ölecek. Kanun böyle. Allah vefat eden yakınlarımıza, tanıdıklarımıza rahmet eylesin. Ramazan rahmet ayıdır. Yardımlaşma ayıdır. Özellikle bu salgın döneminde, iş yapamayan esnaf, çalışamayan işçi kardeşlerimize yardım etmeliyiz. Ramazan, yalnızca oruç tutmakla olmuyor. Garip,gurebayı, yoksulları doyurmalıyız.Çoğu ibadetimizi evimizde yapacağız.Sıkıntı yok.Covid belasını def etmek için, gereken ne ise yapmalıyız.,Kronik bir hastalığı olmayanların oruç tutması islamın emridir..Ancak,bir çok hasatlığı olanların da,inat ederek oruç tutmaları da sakıncalıdır. Vücudumuz, Allahın bize emanetidir. Onu korumak da bizim görevimizdir. Bu ayın feyzinden faydalanmalıyız. Tedbirleri elden bırakmamalıyız. Namazın, orucun telafisi mümkündür. Lakin hayatın, sağlığın telafisi mümkün değildir. Bu vesile ile ramazanı şerifinizi kutluyoruz, Yüce mevla’dan, memleketimize, milletimize, hayırlar getirmesini niyaz ediyoruz.

                   Ramazan fıkrası

Bir Ramazan günü, Nasreddin Hoca’nın gözleri susuzluktan afallamış.
Dayanamayıp bir çeşmeye çaktırmadan yanaşmış. Tam suyunu içerken, bir köylü görmüş Hocayı:- Aman hoca, günah değil midir bu yaptığın!- Yıkıl karşımdan, Ramazan gider bir daha gelir, ama ben gidersem bir daha gelmem; ne günahı…****Çok eski zamanlarda Yörük Uşak’a inmiş. İndiğinde Uşak’taki lokantaların çoğu kapalıymış.  Nedenini sormuş:- Ramazan geldi, demişler.
Yörüğün Ramazanla, Kurbanla ilgisi yokmuş. Aç acına yaylasına geri dönmüş. – Amanın dostlar, yaylamızın kıymetini bilelim Uşak’a Ramazan deye biri gelmiş, ortalığı kırmış geçirmiş. Açık tek bir aşçı dükkanı bulamadım. Açlıktan öldüm. Siz siz olun Ramazan gelince Uşak’a gitmeyin. Şu yaylamızdaki kurdun, kuşun, dağın, taşın kıymetini bilelim, demiş. Sağlıcakla kalınız.

 


Bu haber 11/04/2021, Pazar günü yayınlandı, 444 defa görüntülendi
*