“Adalet duygumuzu sarsmıştır”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Bugün Çanakkale Tabip Odası Gelibolu İlçe Sağlık Müdürü’nün darp edilmesi ile ilgili bir basın açıklaması yayınlayarak; “Çanakkale hekim camiası olarak meslektaşımıza geçmiş olsun diyor, bu davanın takipçisi olacağımız duyuruyoruz.” dedi.

Basın açıklaması şu şekilde; Çok üzülerek, doktorlarımızdan, Gelibolu İlçe Sağlık Müdürümüzün, covid testi yaptırmak isteyen bir vatandaş tarafından darp edildiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Önce İlçe Sağlık Müdürlüğü hemşiresiyle, covid testini beş dakika beklediği için tartışan ve ona darba yönelen şahıs, hemşire hanımın doktor beyin yanına gidip yardım istemesi üzerine, doktor beyle tartışmaya başlamış ve sakinleşmeyerek şiddete başvurmuştur.

“Adalet duygumuzu sarsmıştır”

Daha da üzücü olan şudur ki, adam bıçaklama, uyuşturucu kullanımı gibi suçlardan denetimli serbestlik almış olan şahıs, Gelibolu Sulh Ceza Hakimliği tarafından serbest bırakılmıştır.

Gelibolu Sulh Ceza Hakimliği’nin aldığı bu karar belirtmek isteriz ki, Çanakkale hekim camiasında sağduyuya ve vicdana aykırı bulunmuştur, adalet duygumuzu sarsmıştır.

İlçe sağlık müdürü meslektaşımızın başvurusu üzerine, kendisine valilik tarafından koruma tayin edilmiştir.

Sağlık çalışanlarına yönelen tehdit ve darp girişimlerine karşı, yasaların yetersizliği ve gösterilen tolerans, sağlık sistemimizin kanayan yarasıdır, bizler için tahammül edilemezdir. Ne yazık ki Mecliste Sağlıkta Şiddet Yasası olarak onaylanmış olan yasa, sağlık çalışanlarını şiddete karşı koruyamamakta ve etkisizdir.

Sağlıkta şiddet sıradan bir olay değildir

Sağlıkta şiddete karşı tolerans göstermeyecek, TTB’nin önermiş olduğu haliyle yasal düzenleme, TBMM tarafından acilen kabul edilmek zorundadır.

Çanakkale hekim camiası olarak meslektaşımıza geçmiş olsun diyor, bu davanın takipçisi olacağımız duyuruyoruz.

Haber Merkezi

 


Bu haber 09/04/2021, Cuma günü yayınlandı, 442 defa görüntülendi
*