Bir senede 4 binden 55 bine

Koronavirüsle tanışıklığımız 1 yılı aştı. Tam bir yıl önce bu günlerde spor salonları kapanmış, kordona bariyerlerle kapatılmış, Özgürlük Parkı, Halk Bahçesi gibi alanlara tel örgü çekilmişti. Günlük vaka sayıları ise 4 bin dolaylarındaydı. Aradan bir yıl geçti. Günlük vaka sayısı 50 bini aştı. Vaka sayıları bakımından rekora doğru koşan Türkiye’de geçen sene uygulanan önlemlerin yarısının bile uygulanmadığı görüldü. Çanakkale HES uygulamasında risk bakımından ateş topuna döndü.

Geçtiğimiz sene Mart ayında, Türkiye’de ilk koronavirüs vakası görülmüştü. O günlerde, marketlerden yapmış olduğumuz alışverişler neticesinde eve getirdiğimiz poşetleri yıkıyor, kordon boyu, halk bahçesi, Özgürlük Parkı gibi alanlar, bariyerlerle kapatıldığı için bu alanları kullanamıyorduk.

Toplu ulaşımda, koltuklarda sosyal mesafe kuralı uygulanıyor ve bir koltuk dolu ise bir yanındaki boş kalıyordu. Öğrenciler memleketlerine döndüler ve iller arası seyahat kapanmıştı. Geçtiğimiz sene Nisan ayının 8.günü Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan günlük vaka sayısı 4 bin 117 idi.

O günden bu güne tam bir yıl geçti. Bir yıllık sürede, kamu kurumları kısmı çalışmaya geçtiler, sonrasında ise iki normalleşme süreci yaşadık. Şimdilerde ise günlük vaka sayıları 50 binin üzerine çıktı. Aşılama süreci başladı ve gerek hastanelerde gerekse sağlık ocaklarında vatandaşlar aşılarını oluyorlar.

Çanakkale, 100 bin nüfusta görülen vaka sayılarına bakıldığında, Türkiye 4.cüsü oldu. Vaka sayıları 500’ün üzerine çıktı ve yoğun bakım alanları yüzde 90 doldu. Filyasyon ekiplerinin vaka sayıları çok olduğundan dolayı takip aşamalarında aksaklıklar olduğu gözlendi.

Geçtiğimiz sene sokakların Belediye ekipleri tarafından yıkandığı günlerden, bu günlere 1 yıl geçirdik. Şimdi gelinen tabloda salgının üçüncü pik dönemine geçtik.

Hayat Eve Sığar uygulamasında, risk haritası açıldığında, Çanakkale’nin adeta ateş topuna döndüğü gözlendi. Çanakkale Merkez, Esenler Mahallesi’nden Kepez’e kadar çok yüksek riski temsil eden kırmızı renge büründü. Önümüzdeki günlerde Ramazan ayında, Pazartesi günkü kabine toplantısı sonrası, ciddi kısıtlamalar bekleniyor.

Tunahan Ünsal


Bu haber 09/04/2021, Cuma günü yayınlandı, 222 defa görüntülendi
*